FIBA Europe Cup: Eșec neașteptat pentru CSM CSU Oradea cu bulgarii de la Botevgrad

Work Clean

La Istanbul se desfășoară partidele grupei D din prima fază a FIBA Europe Cup. După succesul cu gazdele de la Besiktas (91-83) orădenii au fost învinși, în al doilea joc, de BC Balkan Botevgrad, după un joc cu puncte puține, decis pe pe ultima secundă. Balkan s-a impus cu 58-55 (15-11, 9-18, 18-14, 16-12).

Primul sfert a aparținut bulgarilor bine ”montați” de fostul jucător al lui BC Tg Mureș și Dinamo, sârbul Darko Balban: 15-12. Sfertul secund a aparținut clar trupei conduse de Cristian Achim iar la pauza mare, CSM CSU Oradea a condus cu 29-24. Bulgarii au revenit imediat după reluare și s-a mers cap la cap cu maximum de două puncte avantaj pentru una dintre grupări. Oradea a intrat în sfertul 4 cu avantaj minim, de un punct: 43-44. Cu resurse fizice nebănuite bulgarii, care au dus meciul în opt oameni, au trecut la conducere când mai erau două minute de joc:; 51-50. La intrarea în ultimul minut Oradea conducea cu 52-51. Bozhidar Avramov a găsit o aruncare excelentă de 3 puncte (54-52 pentru bulgari când mai erau 55 de secunde) și tot el a repetat isprava cu altă aruncare de la mare distanță (58-52). Aaron Broussard a readus speranțele cu un coș cu fault (58-55). Bugalrii au ratat ultimul atac iar Oradea avea șansa egalării cu un coș de la distanță dar aruncarea lui Nikola Markovici a lovit inelul, bulgarii au recuperat și au învins la o posesie: cu 58-55. Balaban a încheiat meciul cu 14 puncte iar eroul Avramov cu 12. De la orădeni s-au remarcat Watson cu 12 puncte și Broussard cu 11.

Vineri, tot de la ora 14:00, CSM CSU Oradea o întâlnește pe BC CSU Sibiu în derby-ul românesc al grupei.

Vă reamintim că în faza a doua a grupelor se califică primele două clasate plus patru dintre cele șase echipe de pe locul trei.

Doneaza sange pregatit, informat si fara batai de cap!

Azi în al patrulea meci, BC CSU Sibiu o întâlnește pe Besiktas.