Lotus egalează la Dej după un meci nebun; Luceafărul suferă o umilință fără precedent; Sergiu Pop, eroul zilei la Zalău

Trimite CRED prin SMS la 8844

Derbyul etapei a 11-a din Liga 3, Seria 10, s-a disputat pe Stadionul Vad, de lângă Dej, între echipa locală Someșul și Lotus Băile Felix. Jocul a avut de toate, goluri, autogoluri, cartonaș roși, penalty și mult suspans.

Lotus a dat tonul jocului în prima parte când a și deschis scorul prin tânărul Vlad Costea. La o centrare din banda dreaptă, pe bara 1, Costea ia fața fundașilor, și șutează din șase metri, portarul se opune în prima instanță, mingea se oprește pe linia porții dar același Costea e mai rapid și împinge mingea în plasă (0-1). În minutul 58 Bihorenii puteau majora diferența când Codoban a trimis din opt metri lateral stânga, puțin pe lângă poartă.  Someșul a egalat în minutul 68 când o minge centrată chiar de pe linia de fund, în gura porții, se îndrepta spre doi jucători dejeni. Arsene a încercat să salveze dar a trimis în propria poartă (1-1). La numai trei minute distanță gazdele au aruncat o minge pe vârful de atac, Oros a protejat însă Beke l-a acroșat pe atacantul gazdelor și s-a dictat penalty pentru Someșul. Lovitura de pedeapsă a fost transformată, cu rafinament, de Ștefan Visic (2-1).

Din acest moment trupa lui Gheorghe Ghiț a dominat clar jocul, și-a masat adversara în propriul careu, dejenii alegând cartea contraatacului. În minutul 90, la o astfel de acțiune, 2 vs 1, Ionuț Ban a intervenit cu fault ca ultim apărător și a văzut direct cartonașul roșu de la centralul Szabolcs Kovacs. Apoi arbitrul din Carei a indicat minutele de prelungiri. ”Hai băieți, hai că se poate”, s-a auzit vocea antrenorului Gheorghe Ghiț. În criză de timp Florin Pop a trimis o centrare lungă, de pe la mijlocul terenului. Fundașul central al gazdelor Maxim, în încercarea de a acorda corner, a trimis de la zece metri, cu capul, peste propriul portar, înscriind un autogol antologic (2-2).

*Într-o altă partidă Luceafărul Oradea a fost efectiv umilită, acasă, de Minaur Baia Mare. Maramureșenii s-au impus cu un scor astronomic: 12-0 (3-0)! Ciprian Stanciu a marcat de cinci ori, în minutele: 8, 25, 54, 56, 63. Internaționalul de tineret Alin Văsălie a marcat de trei ori (74, 86, 90), Viorel Chinde a reușit o dublă (28 și 46) iar Sergiu Ciocan (65) și Artur Teuț (84) au marcat câte o dată.

*Sergiu Pop a fost eroul zilei la Zalău. Atacantul bihorean a adus victoria echipei sale, SCM Zalău, în ultima secundă a partidei cu CSM Satu Mare. Sătmărenii conduceau în minutul 82 cu 2-0 dar zălăuanii au întors rezultatul în ultimele minute și au învins cu 3-2.