MINIFOTBAL: Seară cu meciuri nebune; VEZI cine este noul „Haland”!

Seara de miercuri a programat două jocuri în Campionatul de Minifotbal al Bihorului. Și a fost o seară apreciată de spectatorii prezenți la Baza Sportivă Tineretului.

În primul joc Pokemon a întâlnit-o pe Rei. Prima repriză a fost echilibrată: 1-1 după 25 de minute de joc. Debutul părții secunde a fost excelent pentru REI care s-a desprins la 4-1 și părea să fi scăpat în câștigătoare. Nebunia a început cu opt minute înainte de final când Pokemon, impulsionată de Vaslică Puștiul a deschis focul la poarta celor de la REI reușind să înscrie de șase ori în opt minute! Scor final 7-4 pentru Pokemon, care a întors de la 1-4!

Al doilea meci a fost altă nebunie între CF Liberty și FCSB Beiuș. Rivalitatea era marcată cu steluță încă din tur când Liberty s-a impus cu 4-1. Beiușenii au intrat mai concentrați în partidă. După o bară a lui Liberty, la faza următoare un șut al lui Vlad Silgahi s-a transformat în gol după o deviere spectaculoasă a lui Crist Marcu. Mai mult managerul beiușenilor a reușit și golul doi la o fază doi vs portar (pas decisiv Daniel Gavriș) fiind poreclit, imediat ”Noul Haland” (mai puțin vârsta). Mihuța a marcat apoi cu o altă scăriță superbă iar beiușenii au mai avut două scărițe, una în bară și alta prinsă de portar expediată de (Alex Turle). Liberty a etalat un joc consistent cu excepția finalizării. Astfel, la pauză era 3-0 pentru FCSB Beiuș. Antrenorul lui Liberty, Neluțu Maticaș și-a liniștit băieții la pauză și a încercat să întoarcă meciul.

Cea ma mare ocazie din debut de repriză a avut-o Paul Mihuța care a șutat din lovitură liberă, de la 10 metri, direct în transversală, mutând, la propriu, poarta din loc! Apoi faulturile au fost acumulate rapid (5-5) și orice fault sancționat cu 9 metri. A venit,, după șapte minute și golul lui Liberty 1-3. Lucrurile s-au complicat pentru FCSB Beiuș când fundașul central Silaghi s-a accidentat (contractură) iar Marinel Rus a primit al doilea galben și a fost eliminat. 9 metri pentru Liberty și om în minus, vreme de cinci minute, la Beiuș. Grozav a șutat și el, precum Mihuța, în transversală.

În patru jucători de câmp FCSB Beiuș a reușit maximum posibil. A obținut al șaselea fault și implict lovitura de la 9 metri, transformată, în forță de Paul Mihuța (4-1). Cu o apărare improvizată, fără fundași de meserie, dar acoperiți perfect de Odobasian, FCSB Beiuș a rezistat iureșului impus de Liberty cu Miki Beudean și Sammy Grozav, în atac S-a încheiat 4-1. Exact ca în tur dar pentru ceilalți.

Un meci frumos, spectaculos, o excelentă propagandă pentru minifotbal.