Eric Lincar și Vio Domocoș au învins, cu Turris, pe terenul Bătrânei Doamne!

Work Clean

Turris Tr. Măgurele, echipa antrenată de bihorenii Eric Lincar și Viio Domocoș ”Lentini„, a reușit un rezultat excelent pe terenul liderului, din Liga 2, UTA. Turris s-a impus pe Stadionul Motorul din Arad cu scorul de 4-3 după ce ”Bătrâna Doamnă” a condus cu 1-0 și 2-1. Turris a condus apoi cu 3-2 pentru ca, în penultimul minut de joc să fie marcat și golul victoriei. A fost un meci superb, peste multe dintre cele văzute în Liga 1 însă apărările au lăsat mult de dorit.

Romario Moise a deschis scorul pentru UTA în minutul 3 cu un șut sub bară (1-0) însă Turris a ripostat în minutul 21 când Tescan a egalat pe ”urmărire” la un șut respins de portar (1-1). Buhăcianu a adus-o pe UTA din nou în avantaj când a dejucat pasa la off-side și a marcat pe lângă portar (2-1). Tot pe urmărire a venit din nou egalarea, în ultimul minut din prima repriză. Voicu a trimis cu capul în bară iar Pană a fost omul potrivit, egalând din opt metri (2-2). La nouă minute după pauză Turris a preluat conducerea prin lovitura de pedeapsă transformată de Voinea (2-3). Bustea a egalat cu un șut din centru, de la 22 de metri (3-3) însă după penaltyul produs de el, Flori Ilie a comis o gafă de Liga 5. A sărit pe sub minge iar Haită, un stângaci pur sânge, atât a așteptat. A preluat și a marcat în colțul lung. Era minutul 89 (3-4).

UTA: Fl. Iacob – Bustea, Melinte, Fl. Ilie, Roumpoulakou – Miculescu (Oroian 59′), R. Moise, Dam. Isac, Ursu (Jebari 76′) – Cip. Rus, (Al. Ioniță 59′), Buhăcianu. Antrenor: Laszlo Balint

Turris Oltul: Duțu – Călințaru, Ispas, Pîrvulescu, Fl. Mitrea – Cioinac – Haită, Pană, Tescan (Serediuc 60′) – Voicu, Voinea (Pațurcă 80′). Antrenori: Erik Lincar și Viorel Dimocoș