CSM CSU Oradea și-a încheiat parcursul european după eșecul, în over time, de la Minsk; Salash a marcat un coș neverosimil

Work Clean

Campioana României a ratat calificarea în sferturile FIBA EUROPE CUP după ce a pierdut ultimul meci, disputat la Minsk cu Tomski: 68-92 pentru bieloruși după o repriză de prelungiri. Oradea a fost egalată de un coș de trei marcat de Salash, din 0 grade, pe un picior, pe ultima secundă!

Jocul a debutat cu un sfert foarte bun al gazdelor: 18-11, completat de o prestație solidă a lui Mirkovici și compania în sfertul secund: 38-24 la pauza mare. În partea a doua Oradea a arătat că nu s-a dus în excursie la Minsk și a remontat 11 puncte din deficit doar în actul trei pentru a egala în sfertul patru. Mai mult, băieții lui Achim au avut trei punte avantaj (54-57) cu o secundă înainte de final însă Salash a marcat a acel coș de trei neverosimil.

Cu atuul acelei reușite care a privat Oradea de un succes extern, bielorușii au jucat ca la carte în ver time câștigând repriza de prelungiri cu 11-5.

În schimb U BT Cluj merge mai departe după 82-71 cu Ziona. Clujenii au încheiat grupa pe locul 2.