CFR Cluj cucerește al optulea titlu, al cincilea consecutiv. Hegemonia vișinie continuă

Trimite CRED prin SMS la 8844

CFR Cluj a câștigat meciul de pe teren propriu, în fața celor de la Universitatea Craiova, cu scorul de 2-1, în penultima etapă a play-off-ului Ligii 1, și a pus capăt luptei pentru titlu. Jocul din ultima etapă: FCSB – CFR Cluj, programat la Buzău va fi doar un meci care trebuie jucat. În realitate CFR trebuia să fie campioană de mult. Are 95 de puncte acumulate iar rivala FCSB doar 84 dar înjumătățirea punctelor e tâmpenia care aprinde primăvara.

Clujenii au deschis scorul încă din minutul 2, după lovitura liberă executată de Ciprian Deac iar Boateng, care a trimis-o cu capul în poarta lui Pigliacelli, dintr-o poziție suspectă de offside. Letica, nu a putut fi învins de Ivan iar Screciu și Mateiu au ratat ocazii bune. Ultima fază a primei reprize a aparținut ”vișiniilor” însă Păun a fost blocat de Găman. După reluare Birligea, a trimis cu capul peste poarta lui Pigliacelli iar apoi a căzut golul doi al clujenilor, marcat de Debeljuh, în minutul 56, după o gafă a lui Găman. Acest 2-0 a rezistat doar patru minute.  Mateiu a stat pe respingere și a șutat pe jos, printr-o pădure de picioare iar Letica era învins: 2-1. Și așa a rămas în ciuda atacurilor cu tot efectivul al băieților lui Laurențiu Reghecampf.

Succesul cu 2-1, a distanțat CFR Cluj la 4 puncte de FCSB înaintea duelului direct din ultima etapă a play-off-ului, după ce roș-albaștrii nu au reușit să câștige meciul cu FC Voluntari, încheiat sâmbătă cu scorul de 2-2.

În aceste condiții, echipa lui Dan Petrescu și-a adjudecat cel de-al cincilea titlu consecutiv în Liga 1, având în total în palmares 8 trofee de campioană a României. E de mult campioana provinciei.

sursa foto: facebook.com