CAO și Lotus pe podiumul Seriei 10 din Liga 3

Gazon sintetic

CA Oradea și Lotus Băile Felix continuă parcursul bun spre foarte bun în Liga 3. Cele două grupări ocupă locurile 2 respectiv trei în clasamentul Seriei a 10-a cu cinci etape înainte de încheierea sezonului regulat și cu două etape înainte de pauza de iarnă. În etapa 13, CAO a învins la Luceafărul în timp ce Lotus a avut 1-0 la Șomcuta din debut de joc după penalty-ul transformat de Codoban însă a fost egalată cu un sfert de oră înainte de finalul partidei. Pentru Lotus urmează un joc ”cheie”, acasă, cu SCM Zalău, sălăjenii fiind aproape să rateze prezenta în play off adică între primele patru echipe din clasament. De altfel atât CAO cât și Lotus vor evolua în etapa 14 pe teren propriu. CAO o va avea ca dvresară pe Progresul Șomcuta Mare. Echipa orădeană vine după cinci victorii succesive, dintre care patru în deplasare. Mai mult CAO poate fi supărată pe golurile încasate în prelungiri cu CFR 2 Cluj (2 puncte pierdute) și mai ales pentru golul marcat de Mircea Donca în minuutl 94 al partidei de la Oradea, dintre CAIO și Minaur. Dacă ar fi evitat una dintre cele două reușite orădenii erau acum liderii seriei.

CAO și Lotus vor juca meciul direct în ultima etapă a turului, la finalul lunii martie. Sunt șanse mari ca cele două echipe să se întâlnească de încă trei ori în play off.

LIGA 3. Seria 10; Etapa 13. Rezultate:

Sportul Şimleu Silvaniei – CSM Satu Mare   1-1

(Mansour 69 / Brata 5)

SCM Zalău – Minaur Baia Mare  2-2

(Ilieș 55, Berci 76pen /Chinde 18, Văsălie 36)

Progresul Şomcuta Mare – Lotus Băile Felix  1-1

(Bogdan Jeler 76 / Codoban 3pen)

Luceafărul Oradea – CA Oradea 0-2

(Hosu 62, Letan 72pen)

Someşul Dej – CFR 2 Cluj 2-0

(Visic (20, 63pen)

Etapa următoare (14)

vineri, 26 noiembrie, ora 14:00

CFR 2 Cluj – Luceafărul Oradea

sâmbătă, 27 noiembrie, ora 14:00

CSM Satu Mare – Someșul Dej

CA Oradea – Progresul Șomcuta Mare

Lotus Băile Felix – SCM Zalău

Minaru Baia Mare – Sportul Șimleu

CLASAMENT

1Minaur13922431729
3CA Oradea13922281629
2Lotus Băile Felix13832311227
4Someșul Dej13814301825
5SCM Zalău13616312419
6Sportul Șimleu13454151417
7CFR 2 Cluj13427141914
8Progresul13346193113
9CSM Satu Mare1323816309
10Luceafărul1301124501

Din aceeași categorie