CAO câștigă duelul cu Luceafărul iar Marius Hosu reușește un hat-trick

Gazon sintetic

Duelul bihorean dintre CAO 1910 Oradea și Luceafărul a fost decis de prestația solidă a băieților de la CAO care s-au impus cu 4-1. Jucătorii antrenați de Florin Farcaș au reușit o primă repriză perfectă iar Marius Hosu a strălucit reușind un hat-trick în mai puțin de 35 de minute.

Hosu, revenit la sentimente mai bune față de fotbal, a decis meciul cu golurile reușite în minutele 18, 27 și 33. La 3-0 zarurile fuseseră aruncat. După pauză, Florin Farcaș a aruncat în luptă câțiva copii: Săutiuț, Alex Nicolae Lezeu și Andrie Hosu. La fel, mulți copii se regăsesc și în tabăra Luceafărului care a redus din diferență prin Daniel Lăsconi, în partea secundă. Finalul a consemnat un contraatac școală, inițiat de CAO și fructificat de Andrei Gheorghiță care a stabilit în prelungiri scorul final: 4-1.   Miercuri, de la ora 16:30 CAO 1910 Oradea va încerca o calificare în optimile Cupei României. La Oradea vine însă FC Hermannstadt, echipă neînvinsă în Liga 2 unde ocupă poziția secundă cu cinci victorii și două remize în primele șapte etape

CAO 1910 Oradea – Luceafărul Oradea 4-1 (3-0)
Au marcat: Marius Hosu 18, 27, 33, Andrei Gheorghiță 90+3 / D. Lăsconi 84

CAO: Barabaș – Cr. Copil (67 Săutiuț), Daniel. Stan (60 A. Popa), Mark Kovacs, Gunie, Gheorghiță, Cîrjan, Alex Lezeu, Marina (76 Andrei Hosu), Chitaș (60 Nicolae Lezeu ), Marius Hosu (67 Porumb). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe

Luceafărul: Nergheș – Ștef (75 Coțolan), Borma, Fl. Drăgan, Laza, Toderici (64 Tirla), Higyed, Popovici-Ciatău, Jurcuț (64 R. Tirla), G. Costea (75 Lăsconi), Sfîrlea (46 Cr. Țîrlea). Antrenori: Dorin Mudura și Ioan Pap-Deac.

Arbitri: Alexandru Gornic (Arad) – Flavius Lazăr Seiche (Sânmihaiu Almașului – Sălaj), Ioan Iancău (Derșida – Sălaj)
Observatori FRF: Constantin Por (Satu Mare) și Cristian China (Baia Mare).