CAO a fost salvată de golgheteri în meciul cu Luceafărul

Trimite CRED prin SMS la 8844

Faptul că porneau net favoriți în disputa cu tinerii de la Luceafărul i-a făcut pe jucătorii lui CAO să creadă că au cele trei puncte în buzunar și că jocul va fi o simplă formalitate. Mai mult, Hosu a avut prima ocazie uriașă a meciului în minutul 1 când a încercat o scăriță peste Cristea dar longilinul portar a salvat. A fost însă singura ocazie clară de gol pe care CAO a avut-o în prima parte. Poate am mai putea adăuga o fază lucrată, pe corner scurt, urmată de o combinație clasică și un șut din unghi al lui Chitaș, scos de sub bară de Cristea. În rest jocul a fost relativ echilibrat în esență. Defensiva lui Mudura și-a făcut bine treaba, fapt care a îngreunat misiunea trupei lui Farcaș.

Furios pe prestația elevilor săi, din primele 45 de minute, Florin Farcaș a efectuat trei schimbări încă de la pauză. În cele din urmă reduta Luceafărului a căzut după mai bine de o oră. Chitaș a trimis o centrare de calitate, noul intrat Porumb a deviat iar Hosu a înscris din gura porții (0-1). Liniștea băieților de la CAO a fost asigurată de Letan care a transformat o lovitură de la 11 metri dictată ca urmare al unui fault asupra lui Cristian Copil, în suprafața de pedeapsă (0-2).

În cele din urmă CAO câștigă cu 2-0 pe ”Luceafărul”  grație golurilor marcate de cei doi golgheteri ai echipei, unul din acțiune celălalt de la punctul cu var, fiecare cu specialitatea sa. Până la urmă calculele au fost respectate iar CAO obține a cincea victorie consecutivă, dintre care patru în deplasare!

Luceafărul Oradea – CA Oradea 0-2 (0-0)

Au marcat: Hosu 62, Letan 72

Luceafărul: Cristea – Ștef, Borma, Laza, Banienschi – Sfârlea (83 Gabriel Costea), Fl. Drăgan, Goilean, Tirla (46 Pădurean) – Jurcuț, Lăsconi ( 59 Toderici). Antrenor: Dorin Mudura, Ioan Pap Deac.

CA Oradea: Barabaș – Mark Kovacs, Letan, Stan, Ioviță (61 Porumb) – Cârjan (46 Lezeu), Ardelean (46 Cherman) – Gunie (71 Cr. Copil), Chitaș, Marina (46 Gheorghiță) – Hosu. Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț, Vlad Ghețe.    Arbitri: Raul Bădărău – Ioan Georgiu, Claudiu Georgiu. Observatori: Constantin Por și Dorin Micșa.