Andrei Barabas apără, același penalty, de două ori! Ionuț Ban aduce punctele la Sânmartin

Patiseria Rustic Salonta

CSC Sânmartin a reușit să se impună, cu scorul de 1-0, în restanța (din etapa 3) de la Satu Mare, în care a întâlnit o nou-promovată, echipa locală CSM. Golul de trei puncte a fost marcat (ca și cel decisiv din cupă) de Ionuț Ban însă se poate spune că eroul partidei a fost portarul Andrei Barabaș care a apărat, de două ori, aceeași lovitură de pedeapsă.

Restanța, disputată pe stadionul care poartă numele regretatului Didi Prodan, a fost dominată de echipa bihoreană, văduvită de prezența unor jucători de bază precum Salif Nogo sau Sergiu Pop. CSC Sânmartin a avut două mari ocazii, în prima parte.

În primul minut al părții secunde, o fază ciudată în careul bihorenilor, un duel între Habakuk și Chitaș în urma căreia se dictează lovitură de pedeapsă pentru CSM Satu Mare. Svarczkopf a executat însă Barabas a apărat! Asistentul a semnalizat o iregularitate și lovitura s-a repetat. S-a schimbat executantul, Cadar intrat la pauză, a șutat dar Barabaș a apărat din nou, minge a revenit la executant dar bravul portar bihorean a mai apărat o dată!

În minutul 60 Ionuț Ban l-a învins pe Curileac cu un șut frumos, de la 25 de metri. La nouă minute distanță același Ionuț Ban a fost aproape de dublă dar Curileac a apărat șutul din șase metri, dar din unghi.

Doneaza sange pregatit, informat si fara batai de cap!

Trei puncte externe pentru CSC Sânmartin, care sâmbătă ar trebui să primească vizita liderului Minaur Baia Mare însă maramureșenii au avut mari probleme cu virusul COVID 19.

CSM Satu Mare – CSC Sânmartin 0-1 (0-0)

A marcat: Ionuț Ban 60

CSM Satu Mare: Curileac – Vădan, Mureșan, Tincău, Ionescu – Nyeki, Svarczkopf, Barth, Chitaș – Ziman, Zsiga. Antrenor: Zoli Ritli.

CSC Sânmartin: Barabas – Fl. Pop, Lupșe, Pintea, Arsene – Baciu, Andras (15 Sfârlea, 78 R. Pop), Habakuk, Ionuț Ban – Sorian – Suciu. Antrenor: Cosmin Bodea.

Arbitri: Răzvan Lădar (Zalău) – Doru Lucaciu (Cluj), Alex Turian (Zalău)

LIGA 3. Seria 10.

1Minaur Baia Mare440014312