Noi l-am înjurat pe Urs Meier iar el îl apără pe Colțescu!

Doneaza sange pregatit, informat si fara batai de cap!

N-om putea uita niciodată acel 2-2 de la Copenhaga, cu Danemarca. Nici cele șase ocazii de unu la unu cu portarul la 2-1 pentru noi, nici cornerul vieții executat de Dorinel, nici minutele dictate ca prelungiri de Urs Meier. Dar iată că elvețianul a sărit în apărarea lui Sebastian Colțescu în marele scandal de rasism provocat de o eroare, mai degrabă de traducere.

“În limba română, «negru» înseamnă negru. Când arbitrul de centru aleargă spre tine, ca Hațegan spre al patrulea arbitru, și întreabă: «Cine a fost?», iar tu îi răspunzi lui într-un moment incendiar: «A fost negrul de acolo», atunci intenția nu poate fi judecată drept rasism în acest context.”, a precizat Urs Meier.

“Iar pentru mine, intenția este decisivă în evaluarea unei asemenea situații. Antrenorii și membrii staff-ului n-au numere, ca jucătorii, deci este de înțeles că spune în mai multe rânduri «negrul acela» pentru a face diferențierea” a spus Urs Meier pentru Teleclub unde este analist.