Ne-am vaccinat, am purtat mască, ne-am distanțat, nu ne-am văzut părinții de un an și suntem SCENARIU ROȘU!

Trimite CRED prin SMS la 8844

Municipiul Oradea intră de sâmbătă în scenariul roşu, având o incidenţă de 3,36 de cazuri la 1.000 de locuitori.
Potrivit datelor transmise de Prefectura Bihor, măsurile intră în vigoare de sâmbătă, 20 martie, ora 00:00.
Cele nouă localităţi din Bihor cu incidenţa peste 3 cazuri la mia de locuitori sunt:
Sălacea (8,47), Valea lui Mihai (8,1 ), Curtuişeni (5,59), Sântandrei (4,5), Şimian (4,31), Buduslău (3,87), Cetariu (3,72), Oradea (3,36) şi Mădăras (3,18).
Alte 24 de localităţi sunt în scenariul galben, având o incidenţă cuprinsă între 1,5 şi 3.
„Numărul localităţilor cu incidenţă între 1,5 – 3 cazuri la 1.000 de locuitori a crescut cu 7 localităţi, de la 17 localităţi în data de 15 martie, la 24 de localităţi la data de astăzi”, transmite Prefectura Bihor.
Principalele restricții:

  • Se suspendă activitatea cu publicul a restaurantelor şi cafenelelor în interior, dar este permisă funcţionarea teraselor şi livrarea la domiciliu;
  • Se suspendă activitatea cu publicul a operatorilor licenţiaţi în domeniul jocurilor de noroc, cu excepţia achiziţiei biletelor loto şi a lozurilor;
  • Se suspendă activităţile cinematografelor, instituţiilor de spectacole şi/sau concerte.

Astea din urmă oricum sunt întrerupte de pe 1 martie 2020. Nu ne-am văzut părinții de mai bine de un an. Ne-am distanțat fizic. Am purtat masca vieții, am fost vaccinați cu celebra AVB 2856, și tot degeaba. Vine valul eN.

Din aceeași categorie