Lotus o mai bate o dată pe Someșul; Copiii, aruncați în luptă de Ghiț, au impresionat

Gazon sintetic

Lotus Băile Felix a încheiat cu o victorie parcursul pe teren propriu în actuala stagiune. Gruparea din Sânmartin s-a impus cu 2-0, pe Stadionul Comunal din Sânmartin în fața echipei Someșul Dej, grație dublei semnate de Florin Pop, într-o formă de invidiat.

Gheorghe Ghiț a început curajos cu Beke (20 de ani), Paublusztig (21), Cucu (16), Blăgea (20) și Creț (15) iar pe final a apărut un alt puști Ghitea (15 ani)!

Tibi Bălan a propus din start o ”zonă-presing” care au adus câteva baloane încheiate cu vreo patru șarje ofensive bine desenate de oaspeți care au suferit însă la finalizare. Lotus a ripostat, în debut, cu șutul lui Cosmin Sîrbu după care decarul dejean Suciu a ratat o ocazie imensă iar la cabine s-a intrat cu scor alb: 0-0.

După pauză sârbul Visici și-a creat o ocazie imensă, a trecut și de Beke, a intrat în unghi iar șutul său a fost scos din alunecare de bravul portar bihorean. Scorul a fost deblocat în minutul 53 când Sîrbu i-a pasat perfect lui Florin Pop, pe bara doi iar acesta a preluat în viteză și de pe colțul careului mic la executat pe portar cu un șut în colțul lung (1-0). Același Florin Pop avea să reușească și golul doi, în minutul 82, după o acțiune superbă. Pătrundere din banda dreaptă, un-doi clasic cu Mădălin Popa, după care Florin Pop pătrunde în forță și finalizează cu o scăriță de efect sub bara transversală (2-0).

Oaspeții puteau reintra în meci la lovitura liberă executată de Darius Mureșan și scoasă din vinclu de Beke. La fel de bine puteau face și gazdele 3-0 când ”mânzul” Sebastian Cucu (un jucător care impresionează la vârsta lui), a pătruns singur cu portarul dar Toderean i-a refuzat golul. Ghiț l-a aruncat în teren, pe final și pe Gelu Ghitea care, în minutele jucate a făcut pe teren ce-a vrut. Putea și marca, dar același Toderan a scos de sub transversală.

Lotus câștigă pentru suporteri iar Ghiț ne prezintă viitorul. Sună bine. Altfel, Lotus o învinge pentru a treia oară pe Someșul la Sânmartin, în acest sezon: 4-1; 2-1 și acum 2-0 plus cele două remize de la Dej: 2-2 și 0-0.

Lotus Băile Felix – Someșul Dej 2-0 (0-0)

A marcat: Florin Pop 53, 82

LOTUS: Beke – Paublusztig (88 Andraș), Pintea, Oros, Arsene – Mădălin Popa, Blăgea – Cucu (86 Ghitea), Sârbu, Creț (46 Meșter) – Florin Pop. Antrenor: Gheorghe Ghiț.

SOMEȘUL: Toderean – Boleni, Negru (85 Kovacs Szabolcs), Ciurcui, Chiș – Plăian, Suciu (85 Giurgean), Maxin, Darius Mureșan – Visici (62 Vitan), Batchabi (90 Pocol). Antrenor: Tibi Bălan.

Arbitri: Claudiu Ștef (Tg. Mureș) – Daniel Nistor (Zlatna) și Daniel Popa (Câmpeni). Observatori: Leontin Moga (Zalău) și Emil Arsa (Arad).

CLASAMENT Play Off

1 Minaur 8 5 1 2 14 5 58
2 CA Oradea 8 4 0 4 7 6 51
3 Lotus Băile Felix 8 5 1 2 8 9 45
4 Someșul Dej 8 0 2 6 1 10 37

*În play off Minaur a intrat cu 42 pct; CAO – 39 pct; Someșul Dej – 35; Lotus – 29

CLASAMENT PLAY OFF (Neoficial – cuprinde doar partidele din faza a 2-a)

1 Minaur 8 5 1 2 14 5 16