Bianca Benea pierde semifinala cu ”olimpica” Ana Maria Brânză, după un meci fabulos

Diego Sky SRL

Spadasina orădeană, Bianca Benea, legitimată la CSM Oradea și componentă a lotului olimpic al României a cucerit medalia de bronz la Campionatul Național.

Parcursul excelent al Biancăi s-a oprit în semifinale, unde orădeanca a cedat în fața campioanei olimpice, mondiale și europene, Ana Maria Brânză (Popescu) după o dispută senzațională, în care s-a mers cap la cap până spre finalul întâlnirii. A fost cel mai greu meci pentru Ana Maria Brânză în fața unei spadasine longiline și determinată. Meciul s-a încheiat cu scorul de 15-13 însă prestația orădencei, în meciul transmis de TVR 3, a fost una de excepție la fel ca parcursul până în penultimul act.

32-IMI:

  • Roxana Mihaela Bolborea (Farul Constanța) – Leila Chevalier (Dinamo) 15-8
  • Andreea Dinuț (CSU Craiova) – Gabriela Arsenoiu (CSM Craiova) 12-6
  • Irina Macedonscki (ACS Engarde București) – Bianca Păun (CSM Craiova) 15-11

16-IMI:

  • Alexandra Predescu (Steaua) – Roxana Mihaela Bolborea (Farul Constanța) 15-3
  • Renata Axinte (CS Dinamo) – Daria Olteanu (CSȘ 1 Constanța) 15-7
  • Cristina Constantinescu (Steaua) – Cristina Matache (CSU Craiova) 15-9
  • Greta Vereș (Steaua) – Ana Maria Melintescu (Dinamo) 15-6
  • Bianca Moroianu (Steaua) – Ilinca Gruia (Dinamo) 15-10
  • Adela Danciu (CSU Craiova) – Irina Stan (Steaua) 15-13
  • Bianca Mitricof (CSM Craiova) – Maria Stănciulescu (Dinamo) 15-13
  • Amalia Tătăran (Dinamo) – Ștefana Dică (CSU Craiova) 15-4
  • Bianca Benea (CSM Oradea) – Andreea Dinuț (CSU Craiova) 15-3
  • Cezara Bolboceanu (CSU Craiova) – Alexandra Pătru (CSU Craiova)15-12
  • Claudia Năboiu (CSU Craiova) – Andreea Niculai (CSȘ 1 Constanța) 15-11
  • Diana Zota (Dinamo) – Theodora Ion (Farul Constanța) 15-14
  • Mihaela Leonte (Dinamo) – Iulia Rîndă (CSM Craiova) 15-9
  • Ana Maria Popescu (Steaua) – Greti Găman (CSU Craiova) 15-1
  • Sabina Ecobici (CSU Craiova) – Talida Enache (CS UNEFS București) 15-11
  • Andrada Ghica (Dinamo) – Irina Macedonscki (ACS Engarde București) 15-9

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Alexandra Predescu (Steaua) – Renata Axinte (CS Dinamo) 15-4
  • Greta Vereș (Steaua) – Cristina Constantinescu (Steaua) 15-11
  • Bianca Moroianu (Steaua) – Adela Danciu (CSU Craiova) 14-13
  • Amalia Tătăran (Dinamo) – Bianca Mitricof (CSM Craiova) 15-12
  • Bianca Benea (CSM Oradea) – Cezara Bolboceanu (CSU Craiova) 15-9
  • Diana Zota (Dinamo) – Claudia Năboiu (CSU Craiova) 15-12
  • Ana Maria Popescu (Steaua) – Mihaela Leonte (Dinamo) 15-9
  • Andrada Ghica (Dinamo) – Sabina Ecobici (CSU Craiova) 15-11

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Greta Vereș (Steaua) – Alexandra Predescu (Steaua) 15-10
  • Amalia Tătăran (Dinamo) – Bianca Moroianu (Steaua) 15-10
  • Bianca Benea (CSM Oradea) – Diana Zota (Dinamo) 15-3
  • Ana Maria Popescu (Steaua) – Andrada Ghica (Dinamo) 15-10

SEMIFINALE:

  • Greta Vereș (Steaua) – Amalia Tătăran (Dinamo) 15-10
  • Ana Maria Popescu (Steaua) – Bianca Benea (CSM Oradea) 15-13

FINALA:

  • Ana Maria Popescu (Steaua) – Greta Vereș (Steaua) 15-8

Din aceeași categorie