VIDEO. Liga 5: Unirea Oșorhei câștigă debyul cu Victoria Avram Iancu după un meci încrâncenat

Două echipe bune, chiar foarte bune pentru nivelul Ligii 5, Unirea Oșorhei și Victoria Avram Iancu s-au întâlnit pe terenul din Oșorhei, în derbyul Seriei II. A rezultat un meci cu patru goluri, trei eliminări, două penaltiuri, bare și ocazii monumentale. Unirea s-a impus cu 3-1 dar nu  fără emoții.

Partida a început cu un meleu la centrul terenului după care oaspeții au scos mingea de pe linia porții iar mijlocașul dreapta al gazdelor, Kun a trimis din vole, din doi metri, pe lângă poartă. Au fost 15 minute intense mai ales că Victoria a avut o dublă ocazie, uriașă, fază la care portarul Unirii, Ciprian Negruț a scos, în două rânduri, incredibil.

În minutul 25 după o fază la care portarul oaspeților a fost pus la încercare de propriul fundaș, (presat de Lupașcu) Marius Cora a urmărit și a înscris din câțiva metri: 1-0.

Posted by Victor Mihalcea on 15 Octombrie 2017

Bucuria gazdelor nu a durat pre mult. Cu Cristi Țârlea în prim plan, Victoria a ripostat rapid.O lovitură liberă din lateral dreapta a fost deviată frumos de fostul jucător al Luceafărului, Haiduc iar egalitatea era restabilită: 1-1.

Gazdele au trecut la timonă, în minutul 32, în urma unui penalti transformat de experimentatul Sebi Sfârlea, care a jucat fără greșeală: 2-1.

În partea secundă Victoria Avram Iancu a presta mai mult. Laza a șutat superb, de la 30 de metri dar în bara transversală. Avram Iancu a avut cinci, șase lovituri libere de la 20-25 de metri, care au creat pericol însă Negruț a fost în zi de grație.

Minutul 64 nu a adus nimic nou doar un fault simplu la centru. Marius Cora a protestat și a văzut al doilea galben fiind eliminat! Nu  apucat să părăsească spațiul de joc pentru că o discuție mai tare între central și cel mai bun jucător al oaspeților, experimentatul Cristian Țârlea, s-a soldat cu al doilea galben și pentru acesta! Interesant cum, un simplu fault la mijloc, a dus la eliminarea a doi jucători foarte importanți pentru ambele echipe!

Gazdele puteau închide meciul în minutul 84 când Florin Lazăr a trimis cu capul, de pe bara doi, dar echipa oaspete a salvat din apropierea liniei porții.

Oaspeții s-au aruncat în atac în căutarea golului egalizator însă au lăsat și spații. Practic ultimele 10  minute s-a jucat pe contre.

La una dintre ele, Florin Lazăr n-a mai dat mingea la nimeni și a obținut, în minutul 90+4, o lovitură de la 11 metri fază la care și Sala (Victoria Avram Iancu) a fost eliminat, pentru proteste dar nu mai conta. Era ultima fază a meciului.

Căvășdan a transformat lovitura de pedeapsă și a stabilit scorul final: 3-1.

Unirea pune opt puncte între ea și a doua clasată, Unirea Roșia, nouă față de Gloria Căbești și zece de rivala de la Avram Iancu. Modelul Rosenborg și-a făcut loc și în vestiarul Unirii Oșorhei. Echipa lui Ciprian Dianu obține al optulea succes la rând.