Dinamo Leonardo și Club Atletic Oradea s-au întâlnit în derbyul Seriei I  din Liga 5, (fiind primele două clasate) într-un meci disputat la Paleu și urmărit de o numeroasă asistență. Victoria a revenit echipei CAO, care s-a impus fără drept de apel, reușind ”una manita” în fața rivalilor care au marcat abia în prelungiri dintr-un penalti.

CAO a avut prima ocazie de gol la o lovitură liberă executată de Leo Jurcă și scoasă de portar de sub transversală.

Posted by Victor Mihalcea on 14 Octombrie 2017

În minutul 39 oaspeții au deschis scorul. Un corner executat de Leo Jurcă și Marcel Hering a marcat din apropiere.

La scorul de 0-0 Dinamo a marcat dar din offside iar faza aproape că s-a repetat în finalul primei reprize când gazdele au solicitat lovitură de pedeapsă dar se ridicase din nou offside.

La pauză a fost 0-1 însă, în minutul 65 Emil Popa a făcut 0-2 la capătul unui contraatac clasic la care a pornit de la centrul terenului. Abia pusă mingea la centru oaspeții au interceptat, Haș a șutat iar Remus Pașca a înscris pe urmărire.Era 0-3.

Golul meciului l-a marcat Andrei Haș care,în minutul 80 a driblat tot ce a găsit și a marcat în poara goală.

Imediat, în minutul 81,  CAO  a marcat din nou, Cârjan punctând pentru 0-5.

Dinamo a obținut un penalti în prelungirile jocului, Marius Junc fiind faultat în careul lui CAO.

Lovitura de la 11 metri a fost transformată de antrenorul echipei Dinamo, George Zima, partida încheindu-se imediat după execuția de la punctul cu var.

Dinamo Leonardo – CAO 1910 Oradea 1-5, rezultat care a declanșat bucuria în rândul galeriei lui CAO.

CAO are acum șapte puncte avantaj în fața lui Dinamo Leonardo.