Victorie, în primul meci, din 2019, al unei echipe orădene!

Primul meci oficial pe care o echipă orădeană l-a susținut în 2019 a coincis cu un succes, unul reconfortant. Echipa de baschet feminin CSU CSM Oradea a dispus de CSM Alexandria cu 65-54 dar mult mai clar decât o arată scorul.

Orădencele au rezolvat practic jocul în primele 10 minute când s-au desprins și la 20 de puncte (25-5)Jocul a fost controlat de orădence, acestea desprinzându-se la 25-10 în primul sfert. Orădencele nu au forțat mai apoi dar au avut mereu un ecart liniștitor de 17-20 de puncte ceea ce a permis rularea întregului efectiv avut la dispoziție de Mihai Coldea. Oradea are acum 11 victorii si doar trei eșecuri fiind pe primul loc în așa numita grupă galbenă, în fapt a doua grupă valorică. În acest moment CSU CSM Oradea este principala favorită la un loc în play-off.

CSU CSM Oradea – CSM Alexandria 65-54

scorul pe sferturi: 25-10, 16-16, 18-17, 6-11.

CSU CSM Oradea: Beronja 1, Gavra 10, Chiș 11, Pfirman 12, Croitoru 12, Kokovay 5, Chiorean 2, Manea, Câmpeanu 2, Ciortan, Mititelu, Creț. Antrenor: Mihai Coldea.

CSM Alexandria: Bota 7, Crăciunescu 6, Mihai 15, Mazilu 9, Horlea 2, Cucu, Bogtorogeanu 7, ,ungu 8, Fiereșteanu, Bieț. Antrenor: Mădălin Piperea.

Următorul meci al orădencelor are loc pe 12 ianuarie, la Târgu Secuiesc, iar pe 19 ianuarie este programat următorul joc pe teren propriu, adversar fiind Tîrgu Mureș.