VEZI AICI: Rezultatele și marcatorii din Liga 4, etapa 4;

Fruntașele Ligii a 4-a, CSC Sânmartin și Crișul Sântandrei au avut parte de jocuri grele dar încheiate cu vicotrii care le mențin cu maximum de puncte în clasament. Ghețe a marcat la Diosg, Mădărasul a avut 2-0 la Salonta dar a cedat cu 6-2 iar partida de la Aleșd a avut partea ei de scandal.

CSO Ştei – Crişul Sântandrei 0-1 (0-0)

( Zeno Bundea 69)

Zeno Bundea a macat un gol de trei puncte la Ștei. A fost o prezență providențială a lui Zeno în careul gazdelor. O centrare de pe linia de fund a fost deviată de de un fundaș șteian pe capul lui Zeno care a înscris un gol de trei puncte. CSO Ștei a ratat două ocazii în situație de unu la unu cu portarul în minutul 27 respectiv 41. La juniori: 2-1

CSC Sînmartin – CS Săcueni 2-1 (2-1)

(Trip 30, Ban 34 pen/Lukacs 24)

CS Săcueni a trecut pe lângă un mare rezultat la Cordău, unde a condus cu 1-0 după golul lui Lukacs din minutul 24. Trip a adus egalarea la șase minute distanță iar imediat, în minutul 34, Sorin Ban a transformat un penalty și a adus victoria Sânmartinului dar echipa din Săcueni a ratat marile ocazii ale meciului. La juniori: 8-0

CS Diosig – CS Bihorul Beiuş 3-1 (0-0)

(M. Petran 48, V. Gheţe 88, B. Praja 90+2 / G. Popa 60)

Marile rivale din sezonul trecut CS Diosig și Bihorul Beiuș s-au întâlnit la Diosig unde victoria a aparținut echipei lui Vig. Până spre final a fost 1-1 dar Ghețe a transformat impecabil o lovitură liberă iar la câteva minute, în prelungiri, Praja a stabilit scorul final. La juniori: 1-6

CS Oşorhei – CSC Dacia Gepiu 1-1 (0-0)

(Suciu 62 / Ciuciu 74)

Două dintre echipele cu punctaj maxim înaintea acestei etape și-au împărțit câte un punct. Oșorheiul a condus cu 1-0 dar a fost egalată. Ambele echipe rămân în plutonul din fruntea clasamentului. La juniori: 10-0

Olimpia Salonta – CS Mădăras 6-2 (2-2)

Au marcat: Sg. Ciocan 24, 46, Daina 41, Fl. Petru 58, M. Selejan 73, Buta 79 / V. Petricău 2, Cr. Jurcuţ 14

CS Mădăras a condus cu 2-0, după care a ratat încă două trei ocazii. Apoi s-a făcut 6-2! ”Miză pe juniori. La meciul cu CS Mădăras am avut cinci juniori în teren. Ei nu păcălesc fotbalul. Ei sunt viitorul”  a spus Liviu Codre la final. La juniori: 9-1

Crişul Aleşd – Unirea Valea lui Mihai 2-4 (0-1)

Au marcat: Sg. Pop 53, M. Madar 70 / Foriş 6 penalty, Daroczi 72, 82, Lakatos 90+1

*Meci cu scandal la Aleșd. Oaspeții au deschis scorul din penalty prin Foriș, apoi gazdele au egalat după o fază superbă a atacantului Sergiu Pop iar Mircea Madar jr a adus echipa din Aleșd în avantaj după o reluare de cap. Cum Țap de la gazde a fost eliminat, oaspeții au valorificat omul în plus, au preluat conducerea după reușitele lui  Daroczi și Gego iar Lakatos a marcat, în prelungiri, ultimul gol. ”Nu am semnat raportul de arbitraj! Penalti inexistent la primul gol al adversarilor iar golurile doi și trei au fost marcate din poziții clare de ofsaid”, a declarat după meci Ciprian Fogarassy, președintele clubului din Aleșd. ”Nu au avut treabă cu noi. Suntem într-o relație de prietenie foarte bună, cu Ciprian Fogorassy, cu Vio Domocoș sau Mircea Madar. Crișul Aleșd a contestat arbitrajul”, a precizat Sany Fele, antrenorul echipei din Valea lui Mihai. La juniori: 0-1

FC Universitatea Oradea – Viitorul Borş 1-4 (0-2)

Au marcat: Tegzeş 63 / Em Zadori 25, Waritz 35, S. Zadori 58, Gergely 86

Frații Zadori au reușit să înscrie pentru echipa lui Ovi Lazăr în disputa de la Universitate. Un succes reconfortant pentru echipa din Borș, aflată la primul succes în actuala stagiune. La juniori: 3-1.

Biharea Vaşcău – Unirea Livada 2-4 (1-1)

Au marcat: Bulcău 20, A. Vasile 90 / D. Toma 25, 85, Todor 51, B. Laslău 84

Biharea a condus cu 1-0 și avea rezultat pozitiv la pauză: 1-1. Golul lui Todor, înscris imediat după reluare a adus Livada în avantaj pentru ca finalul să aducă două goluri la interval de un minut pentru gruparea pregătită de Mădălin Popa.  Echipa din Vașcău s-a aflat la cea mai bună prestație din acest debut, deocamdată fără punct în clasament. La juniori: 0-1.

1 CSC Sânmartin 4 4 0 0 13-3 12p +6
2 CSC Crişul Sântandrei 4 4 0 0 9-4 12p +9
3 Clubul Sportiv Oşorhei 4 3 1 0 11-2 10p +4
4 CSC Dacia Gepiu 4 3 1 0 10-2 10p +4
5 CS Diosig Bihardioszeg 4 3 0 1 11-8 9p +3
6 CSM Olimpia Salonta 4 2 0 2 16-11 6p 0
7 Unirea Livada 4 2 0 2 6-6 6p 0
8 CS Bihorul Beius 4 2 0 2 8-12 6p 0