U BT Cluj – CSM CSU Oradea 5-0 (89-75)

U BT Cluj și CSM CSU Oradea s-au întâlnit miercuri (22 martie) într-un nou duel din LNBM, ultimul ”direct” înaintea play-off-ului. Meciul a contat pentru etapa inaugurală a returului din TOP 6. U BT a învins din nou, acum cu 89-75 și scorul direct din acest sezon devine Cluj – Oradea 5-0.

U BT a început în formula: Kariniauskas, Rasici, Barro, Moldoveanu și Dykes. Achim a rîspuns cu: Mandache, Franklin, Barnette, Nicoară și Denison. A rezultat un prim sfert cu Oradea debutând perfect. 3-11, 9-17, pentru ca gazdele să revină spre finalul pătrimii grație lui Dykes care și-a făcut jcoul obișnuit. Clujenii au venit la două puncte (23-25) dar Lucici a punctat apoi de trei (pas… Pasalici|) cu patru secunde îainte de final: 23-28 la prima pauză.

Remarcabil numărul de puncte reușit de cele două echipe iar senzația că nimeni nu se apără a persistat în debutul sfertului 2 apoi, defensivele au început să funcționeze. Orădenii s-au desprins la +8, +9, +11 dar clujenii au strâns scorul de fiecare dată iar la pauza mare era: 42-48. Un al doilea sfert câștigat (tot) de orădeni.

După pauză Dykes a adus Clujul la -4 (48-52). Orădenii au căzut în partea a treia, cel puțin pe faza ofensivă. A fost o perioadă în care U BT a jucat cu multă nonșalanță dar s-a și apărat mult mai bine. Ca să pună cireașa pe tort, Dykes a marcat de 3 pe ulitmul atac aducându-și echipa în avantaj după trei sferturi: 64-63.

În debutul sfertului 4 Barro șo Moldoveanu au dus echipa Clujului la +7 (70-63), anunțând parcă, ce va urma. Clujul a ținut diferența într-o marjă destul de mică, de șase, șapte puncte sau chiar opt (75-68, 77-71, 80-72). Orădenii au încercat să întoarcă jocul. Nu s-a putut. Mai mult U BT s-a desprins pe tabelă și s-a impus cu 89-75. Titularii lui U BT au marcat 74 de puncte, cu unul ma puțin decât întreaga echipă orădeană.

U BT Cluj – CSM CSU Oradea 89-75

Pe sferturi: 23-28, 19-20, 22-15, 25-12

U BT Cluj: Dykes 21, Barro 11, Rasici 12, Karinaukas 15, Moldoveanu 15, Pustozvonov, Gheorghe 3, Torok 12, Kuti, Toth, Jucan. Antrenor: Mihai Silvășan.

CSM CSU Oradea: Mandache 10, Barnette 19, Denison 11, Franklin 4, Nicoară 5, Petrișor 2, Lucici 10, Țâbârnă 7, Pasalici 5, Nicolescu 2, S. Pop. Antrenor: Cristian Achim.