Și am pierdut din nou… Ne-a bătut și Danemarca!

Clasată pe ultimul loc în faza grupelor, cu cinci eșecuri din cinci partide, echipa României a pierdut și primul joc din grupa locurilor: 17-24, cu Danemarca. Danezii au avut o parte secundă excelentă și au învins cu: 66-62. În aceste condiții România ajunge în grupa locurilor: 21-24 și vorbim despre Campionatul European Divizia B! A fost al șaselea eșec la rând pentru România la europeanul pa care-l găzduiește.

Partida cu Danemarca s-a disputat la Sala de Jocuri a Universității din Oradea. Tricolorii mici au început în forță, au condus cu 19-15 la finele primului sfert și cu 34-29 la pauza mare. După reluare România a revenit la năravurile mai vechi… Atât a aștepta Danemarca al cărui joc s-a bazat pe evoluția pivotului David Fischer. Abia în ultimele cinci minute de joc România s-a trezit de-a binelea. A venit la 60-63 și a avut chiar aruncare pentru a egala, apropiindu-se la 62-63. România a pierdut jocul cu șapte secunde înainte de final (la scorul de 62-64) când danezii au recuperat tot ei la o aruncare liberă și au marcat două puncte echivalente cu victoria: 62-66.

22 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive a reușit MVP-ul partidei, David Fischer.