Richard, one-man show dar CSM ratează calificarea după un sfert patru dezastros

CSM CSU Oradea avea nevoie de o victorie la minim patru puncte diferență în returul cu finlandezii de la Karhu, pentru a se califica în turul doi al Basketball Champions League, după 84-87 în tur. Orădenii au avut calificarea la înde(mână), 12 puncte avantaj (67-55) și exact 12 minute de joc. Prestația lui Richard, autor a 28 de puncte în 30 de minute, a fost fenomenală însă nu a fost îndeajuns pentru că CSM CSU a fost de nerecunoscut în ultimele 12 minute.

Primul sfert  ne-a arătat un Richard pus pe fapte mari, cu 14 puncte marcate în decurs de șapte minute. Așa s-a explicat și avantajul gazdelor după primul sfert: 23-18, oaspeții ripostând prin Moser.

Un coș de trei urmat de un tehnic al căpitanului Pasalici, continuat cu alt coș de trei pe posesie, a adus Karhu în avantaj (23-26). Orădenii au revenit la timonă după tripla lui Ginyard și s-a mers cap la cap până în ultima secundă a sfertului doi când Abif a reușit un coș în buzzer-bitter: 41-43 la pauză.

CSM a zburdat pe teren în sfertul trei și se părea că și-a asigurat calificarea însă au urmat minute de neconceput și neașteptate după cele petrecute pe tern. De la 67-55 minutul 28, s-a ajuns la 69-73 în minutul 35. Șapte minute cu doar două puncte marcate pentru orădeni. Cu un sfert patru de uitat rapid, pentru că a marcat doar șapte puncte,  CSM CSU a ratat calificarea în turul doi preliminar.

Karhu, încurajată la Oradea de un grup de 31 de suporteri, a învins cu 80-74.

CSM CSU Oradea (România) – Karhu Bascket (Finlanda) 74-80

(23-18, 18-25, 26-18, 7-19) Scor general: 158-167

Oradea: Richards 28, Lucici 9, Kariniauskas 9, Ginyard 7, Nicolescu 2– Watson 6, Petrescu, Valeika 10, Gavrilă, Lazar, Pasalici 3, Fometescu. Antrenor: Cristian Achim.

Karhu: Summers 19, Sarcevici 8, Singleton  3, Jarvi 3, Moser 12  – Rougeau 9, Niskanen, Laihonen 2, Innamaa, Hakamaa, Myllyniemi, Abif  24. Antrenor: Jussi Laakso