Nici vântul n-o poate opri pe Simona! Halep ajunge în semifinale la Indian Welles

Simona Halep a trecut și de croata Petra Martici, în sferturile de finală ale turneului de la Indian Welles, cu 6-4, 6-7, 6-3! Halep a avut un meci greu din cauza vântului dar și a unei adversare care a alternat loviturile și care a jucat până la ultima minge. ”Mă simt excelent aici la Indian Welles și sper să joc aici cât mai muți ani!”, a spus Simona după calificarea în semifinale.

Setul 1 a dus-o rapid pe Simona la 3-1 iar de aici încolo românca și-a păstrat avantajul de două game-uri și s-a impus cu 6-4.

Setul secund a fost mult mai bine început de Martici care a avut avantaj considerabil: 5-2 însă Halep a egalat și a reușit să împingă jocul în tie-break. Ca și în set, HALEP a revenit și în tie break de la 5-2 la 5-5 dar a pierdut o minge relativ ușoară iar croata a luat setul: 7-6.

Setul decisiv: Martici a mers excelent în debut 3-1 pentru croată dar Simona a pus capăt jocului, A reușit cinci gameuri la rând și a închis meciul cu 6-3!