MINIFOTBAL. Trei echipe cu punctaj maxim; Bad Boys câștigă derbyul iar AEK dă ”10” dar primește, 6 goluri!

Baza Sportivă Tineretului a programat miercuri seara partidele etapei a 3-a din Liga I, Campionatul Județean de Minifotbal Bihor, cu patru partide atractive.

Derbyul dintre campioana Bad Boys și vicecampioana FCSB Beiuș a fost câștigat de campioni, cu 4-2. Letan, Tibi Szeles, Lezeu au stabilit scorul pauzei: 3-0, după care Sebi Achim a ridicat scorul al 4-0. Marinel Rusu iar Apoi Alex Turle au readus Beiușul în joc într-un moment în care Bad Boys acumulase cinci faulturi însă liderul s-a apărat perfect în ultimele minute.

CF Liberty a avut destule probleme în disputa cu Rei, care, la 0-0, a ratat o lovitură de pedeapsă de la 7 metri. Apoi echipa lui Neluțu Maticaș a avut 1-0 dar Rei a egalat. În cele din urmă Liberty și-a adjudecat cele trei puncte în urma unei penalități de la 9 metri transformată, spre final de joc, de Foriș. Victorie importantă pentru Liberty în ideea în care victoria a reprezentat un cadou pentru Neluțu Maticaș care va părăsi, în această săptămână, lumea lejeră și boemă a burlacilor, motiv pentru care îi dorim, din suflet, CASĂ DE PIATRĂ!

Inter a avut în Epic un adversar greu de învins, chiar dacă scorul final poate spune altceva. Inter a avut 1-0 la pauză, dar a fost egalată. La 1-1 s-a jucat pe contre iar experiența băieților lui Adi Moisa s-a văzut în ultimele cinci minute,când au marcat de trei ori. Practic golul de 2-1 a ”rupt” meciul.

În fine, multipla campioană, AEK Oradea a marcat de zece ori în poarta celor de la Dedeman dar o singură dată în istorie, AEK Oradea a încasat, într-un meci, șase goluri! S-a îtâmplat sezonul trecut când a fost învinsă de Liberty cu 8-3! Până la urmă a fost un bun joc de pregătire, ultimul făcut de Florin Lazăr și Andrei Șumălan, înaintea campionatului mondial de minifotbal din Grecia, Insula Creta, cei doi jucători ai lui AEK, fiind componenți ai echipei României.

De altfel, campionatul Bihorului se întrerupe datorită Campionatului Mondial din Grecia, despre care o să revenim cu amănunte.