MINIFOTBAL. Meciuri nebune în etapa a 14-a din Liga 1 Bihor. VEZI AICI rezultatele de miercuri seara și clasamentul la zi

Fruntașele din Liga 1 au avut mari probleme în partidele etapei a 14-a din Liga 1 de minifotbal Bihor.

Campioana, AEK, cu internaționalii Radu Burciu și Paul Isac printre titulari, dar fără pivotul Șumălan (accidentat) a fost condusă de Pokemon, cu 2-1, în contul acesteia din urmă fiind trecute și patru bare. Experiența și valoarea ”băncii” și-a spus cuvântul, iar AEK a învins cu 4-2.

FCSB Beiuș și Inter au făcut spectacol, cu de toate, în meciul serii. Mihuța a deschis scorul chiar în primul minut cu un șut fabulos. La pauză a fost 2-1 pentru beiușeni care de la 3-1, după golul lui Turle s-au văzut egalați, golul de 3-3 fiind extrem de controversat, punându-se problema dacă mingea a trecut de linia porții. În cele din urmă s-a refăcut distanța de două goluri 5-3 cu un gol iarăși de excepție a lui Mihuța, cu călcâiul de la 5 metri pentru ca Inter să anime finalul după golul lui 5-4., scor care s-a înregistrat la final. ”A fost un meci frumos de văzut. Beiușenii au jucat foarte bine și au meritat victoria. Problema este că noi am jucat prost, în multe momente ale jocului”, a spus Adi Moisa, căpitanul lui Inter, la finalul partidei.

Liderul, Bad Boys, părea să aibă o misiune ușoară în fața lui Real Sublimo, cel puțin privind clasamentul. Lucrurile păreau să meargă bine pentru Bad Boys, care avea 3-1 la mijlocul primei reprize dar Todea și compania s-au văzut conduși cu 5-3, la pauză, după un forcing ireal al lui… Real. Au fost momentele în care liderul a simțit absența lui Răzvan Fărcuța, eliminat atât el cât și un adversar după un conflict inutil. Real a avut o șansă imensă, cu poarta goală, la 5-3 moment care a întors practic jocul. Imediat după pauză Gego a redus din diferență după o indirectă de pe șase metri. A fost reușita care a readus-o în meci pe Bad Boys care a învins cu 7-5.

Tiki Taka rămâne în cărți pentru play off, după un succes la scor de forfait, 3-0, în fața unei echipe, Clima Art, ambițioasă dar care nu a reușit să găsească drumul spre gol.

Liberty a avut cel mai ușor rol: 3-0 cu Madrugada.

PCT – puncte

(în caz de egalitate, se execută lovituri de la 7 metri. Câștigătoarea ia un punct bonus)Primele șase echipe se califică în play-off unde punctele se înjumătățesc.