MINIFOTBAL: ”Meci cu scântei și topoare ascuțite”! Selecționata Bihorului eliminată cu un gol primit pe final după o greșeală în lanț; Campioana României, Old Boys București, a fost eliminată prin tragere la sorți!!!

Giorgio Mare Oradea

Selecționata Bihorului, clasată pe locul secund în grupa 2, a disputat, de la ora 17:00 prima optime de finală la Cupa Unirii de la Iași, meci susținut în compania echipei Liberto Iași, cea care a câștigat Grupa 1. A fost un meci ”tensionat” din primul până în ultimul minut.      

Selecționata Bihorului a condus cu 1-0, a avut șansă după șansă, dar avea să fie egalată cu două minute înainte de finalul primei reprize. La 1-1, cu nici cinci minute înainte de final, în plină dominare bihoreană o minge respinsă de ieșeni, fundașii ezită, portarul iese, urmează o pasă în fața porții și golul victoriei ieșene. Orădenii au dominat copios finalul, au ratat câteva ocazii  dar gazdele au gestionat bine finalul și s-au impus cu 2-1. Bihorenii pierd în optimi pleacă spre casă.

Situație incredibilă în Grupa 4 unde campioana în exercițiu din minifotbalul românesc, Old Boys București a fost eliminată prin tragere la sorți!!!! Situația a fost una incredibilă de-a dreptul. Trei echipe erau la egalitate perfectă, inclusiv în partidele directe.

Grupa 4

Baza sportiva Tineretului

Old Boys București – Atletic Bîrlad, 1-1 (3-2 la 7 metri)  

Old Boys București – Mary Tour Magic Iași 1-1 (1-2 la 7 metri)

Mary Tour Magic Iași – Atletic Bîrlad 1-1 (1-2 la 7 metri)

  1. Mary Tour Magic 6p (6-4) – calificata
  2. Athletic Barlad 6p (5-2) – calificata
  3. Old Boys Bucuresti 6p (6-4)
  4. Gufirosa 0p (4-11)

*NOTĂ Nu am mai trecut rezultatele echipei AS Iași pe care toate cele trei au învins-o

În această grupă, Mary Tour, Atletic Bîrlad si Old Boys București au acumulat câte 6 puncte și s-a trecut la tregerea la sorti pentru departajare. In urma acestei proceduri, Mary Tour Magic a ieșit pe primul loc, iar Atletic Bîrlad pe locul secund, în timp ce Old Boys București a fost eliminată!!! .

REZULTATE TEHNICE

CUPA UNIRII – EDITIA A 8-A; IASI, 11-14 IANUARIE

OPTIMI DE FINALA – Sambata, 13 ianuarie

Liberto Iași – Selecționata Bihorului 2-1

17.00, Athletico Iasi – Neata si Prietenii Bucuresti

O3: 18.00, Auto Driver – Atletic Barlad

O4: 20.00, Avastar Interconti – Lupii Negri

O5: 19.00, FC Zona – Inter Traian Vaslui

O6: 18.00, Premiersport – Danco Pro Bucuresti

O7: 20.00, Colosseum 2005 – Pabo Team Pascani

O8: 19.00, Mary Tour Magic – Zece Stele

SFERTURI DE FINALA – Sambata, 13 ianuarie

MAGIC STADIUM

22.00, Sfert 1: Libero Iași – invingatoare O2

23.00, Sfert 3: invingatoare O5 – invingatoare O6

ARENA MAGIC HEINEKEN

22.00, Sfert 2: invingatoare O3 – invingatoare O4

23.00, Sfert 4: invingatoare O7 – invingatoare O8

DUMINICA, 14 IANUARIE

SEMIFINALE

MAGIC STADIUM: 09.00, invingatoare sfert 1 – invingatoare sfert 2

ARENA MAGIC HEINEKEN: 09.00, invingatoare sfert 3 – invingatoare sfert 4

FINALA MICA – Magic Stadium

12.00, invinsele din semifinale

FINALA MARE – Magic Stadium

13.00, invingatoarele din semifinale

FESTIVITATEA DE PREMIERE

13.45 – Magic Stadium

URNA 1: Athletico Iași; Premier Iași, Liberto Iași, Auto Driver Iași, Mary Tour Magic Iași, Zona Iași, Colosseum 2005 Iași, Avastar Interconti

URNA 2: Selecționata Bihorului, Inter Traian Vaslui, Neața și Prietenii, Pabo Team Pașcani,  Zece Stele, Lupii Negri, Atletic Bărlad, Danco Pro București

FAZA GRUPELOR

Grupa 1

Liberto Iasi – Unirea Parohia Bucium 7-3

Neața și Prietenii București – Unic Bîrlad 5-0

Neata si Prietenii București – Unirea Parohia Bucium 5-2

Liberto Iași – Unic Bîrlad 3-0

Neata si Prietenii București – Liberto Iași 1-5

Unic Barlad – Unirea Parohia Bucium 3-4

CLASAMENT

  1. Liberto 9p (15-4)
  2. Neata si Prietenii Bucuresti 6puncte
  3. Unirea Parohia Bucium 3p (9-15)
  4. Unic Barlad 0p (3-12)

Grupa 2

Athletico Iași – M.Design Croitorie Iași 1-0

Athtetico Iași – Selecționata Bihorului 2-0

Poiana Teiului Neamț – Selecționata Bihorului  1-2

M.Design Croitorie Iași – Poiana Teiului Neamț 3-1

M.Design Croitorie Iași – Selecționata Bihorului  1-1 (1-2 la 7 metri)

Athletico Iași –Poiana Teiului Neamț 2-0

CLASAMENT

  1. Athletico Iasi 9p (5-0 )
  2. AEK Oradea 5p (3-4)
  3. M Design Croitorie 4p (4-3)
  4. AS Teiul Poiana Teiului 0p (2-7)

Grupa 3

Premiersport Iași – Omco Iași 5-2

Inter Traian Vaslui – Omco Iași 4-2

Premiersport Iași – Sporting Bîrlad 2-0

Inter Traian Vaslui – Sporting Bîrlad 1-0

Premiersport Iași – Inter Traian Vaslui 2-1

Omco Iași – Sporting Bîrlad 3-0

CLASAMENT:

  1. Premiersport 9p (9-3)
  2. Inter Traian Vaslui 6p (6-4)
  3. OMCO 3p (7-9)
  4. Sporting Barlad 0p (0-6)

Grupa 4

Mary Tour Magic Iași – AS Gufirosa Iași 4-2

Old Boys București – Atletic Bîrlad, 1-1 (3-2 la 7 metri)

Atletic Bîrlad – AS Gufirosa Iași 3-0

Old Boys București – Mary Tour Magic Iași 1-1 (1-2 la 7 metri)

Old Boys Bucuresti – AS Gufirosa Iasi 4-2

Mary Tour Magic Iași – Atletic Bîrlad 1-1 (1-2 la 7 metri)

CLASAMENT:

  1. Mary Tour Magic 6p (6-4)
  2. Athletic Barlad 6p (5-2)
  3. Old Boys Bucuresti 6p (6-4)
  4. Gufirosa 0p (4-11)

Grupa 5

Amicii Iași – Decor Plus Iași 0-6

Danco Pro București – Décor Plus Iași 4-1

Danco Pro București – Avastar Interconti Pașcani Suceava 1-3

Amicii Iași – Avastar Interconti Pașcani Suceava 0-2

Danco Pro Bucuresti – Amicii Iasi 5-0

Decor Plus Iași – Avastar Interconti Pașcani Suceava 2-1

CLASAMENT:

  1. Avastar Interconti 6p (6-3)
  2. Danco Pro Bucuresti 6p (10-4)
  3. Décor Plus 6p (9-5)
  4. Amicii 0p (0-13)

Grupa 6

Auto Driver Iași – E.ON Iași 4-2

Inter Galați – Pabo Team Pașcani 2-3

Inter Galați – E.ON Iași 6-0

Auto Driver Iași – Pabo Team Pașcani 2-0

Auto Driver Iași – Inter Galați 2-2 (3-2 la 7 metri)

E.ON Iasi – Pabo Team Pascani 2-3

CLASAMENT:

  1. Auto Driver 8p (8-4)
  2. Pabo Team 6p (6-6)
  3. Inter Galati 4p (10-5)
  4. E.ON 0p (4-13)

Grupa 7

Lupii Negri – Colosseum 2005 Iași, 0-0 (2-1 dupa 7 metri)

Voința Ion Creangă Roman – Independentul Botoșani 0-5

Colosseum 2005 Iași – Voința Roman 2-0

Lupii Negri – Independentul Botoșani 3-3 (3-2 la 7 metri)

Colosseum 2005 Iasi – Independentul Botoșani 2-1

Lupii Negri – Voința Roman 3-1

CLASAMENT:

  1. Colosseum 7p (4-1) – calificata
  2. Lupii Negri 7p (6-4) – calificata
  3. Independul Darabani 4p (9-5)
  4. Vointa Ion Creanga 0p (1-10)

Grupa 8

Zece Stele – Impact Iași 9-0

Real Yry Team Iași – FC Zona Iași 1-5

Real Yry Team Iași – Impact Iași 5-0

Zece Stele – FC Zona Iași 2-1

Real Yry Team Iasi – Zece Stele 3-1

FC Zona Iasi – Impact Iasi 3-0

CLASAMENT:

  1. Zona Iasi 6p (9-3)
  2. Zece Stele 6p (12-4)
  3. Real Yry Team 6p (9-6)
  4. Impact Iasi 0p (0-14

*Primele două clasate, din fiecare grupă, s-au calificat în optimile de finală

 

 

 

 

 

 

 

Din aceeași categorie