MINIFOTBAL. FCSB Beiuș o învinge (iarăși) pe AEK Oradea!

Ultima etapă din turul play off-ului Campionatului de Minifotbal al Bihorului a propus la Beiuș partida dintre echipa locală FCSB și campioana, AEK Oradea. Echipa lui Cristi Marcu a câștigat disputa cu gruparea pregătită de Sipros Baltsavias, cu scorul de 3-2. În partida disputată pe Baza Sportivă Beiuș, gazdele au condus cu 3-1, AEK a revenit în joc dar, de data aceasta FCSB s-a apărat mult mai atent, ”a ars pădurile, a otăvit fântânile”, mai pe scurt, a dat cu mingile și în Valea Nimăieștiului pentru a-și asigura acest succes extrem de important în economia calificării la Turneul Regional.

În ultimul joc, pe care FCS Beiuș și AEK Oradea l-au disputat la Beiuș, FCSB a condus cu 3-1 dar s-a văzut învinsă, în final cu 3-4. De data aceasta scorul a fost identic: 3-1 la pauză însă s-a încheiat 3-2. Cel mai bun jucător din minifotbalul bihorean, Ciripel Trip a deschis scorul dar internaționalul Radu Burciu a egalat. La puține minute distanță Cristi Marcu a readus FCSB în avantaj pentru ca, înainte de pauză, același Mădălin Trip să facă 3-1. După pauză, AEK a declanșat o ofensivă totală. Gazdele s-au închis bine și au făcut orice să nu ia gol. S-a întâmplat doar o dată, atunci când Andrei Șumălan a găsit drumul spre gol dar insuficient pentru a putea trimite meciul la lovituri de departajare.

Ambele echipe au abordat partida cu absențe, unele foarte, foarte importante.

Absenți la FCSB Beiuș: EToo Gavriș, Paul Mihuța, Raul Ganea, C. Lezeu, Victor Mihalcea.

Absenți la AEK: Vlad Ghețe – Cosmin Letan, Adrian Călugăreanu, Răzvan Pocian,

FCSB Beiuș – AEK Oradea 3-2 (3-1)

Au marcat: Trip 7, 23, Marcu 17/Burciu 15, Șumălan 45

FCSB Beiuș: Silviu Odobasianu jr – Cr. Marcu, Marinel Rus, Daniel Stan, Vlad Silaghi, Mădălin Trip, Alex Lezeu, George Ciobriș (a fost doar rezervă cu o entorsă). Antrenor: Cristian Marcu.

AEK Oradea: Biro Ferencz – Florin Lazăr, Radu Burciu, Paul Isac, Andrei Șumălan, Răzvan Birta, Andrei Ferik. Antrenor: Spiros Baltsavias