Minifotbal. AEK Oradea urcă pe locul 2 iar Bad Boys își păstrează prima poziție

Liga I de minifotbal a Bihorului a programat miercuri două dintre partidele etapei a treia. Bad Boys și-a păstrat prima poziție în vreme ce AEK a urcat pe locul secund, partida dintre Inter și Liberty fiind amânată,

AEK urcă pe locul 2!

Campioana în exercițiu a Bihorului, AEK Oradea, a avut mult de lucru în disputa cu Tiki Taka, echip ce și-a depășit cu mult condiția de ocupantă a locului șase în play off. Adrian Călugăreanu, cel mai bun jucător de minifotbal din Europa în 2013 și laureat cu patru titluri continentale, a fost decisiv în succesul obținut de AEK în jocul cu Tiki Taka. În minutul 7, la o minge ”călcată” de Burciu, Călugăreanu a șutat din scurt, pe lângă Egri. Golul izbăvitor a venit în prelungirile partidei, când același Călugăreanu a reușit să înscrie după un un-doi de toată frumusețea.

AEK Oradea – Tiki Taka 2-0 (1-0)

A marcat: Călugăreanu 7, 50+1

AEK Oradea: Vlad Ghețe – Cosmin Letan, Florin Lazăr, Adrian Călugăreanu, Răzvan Pocian, Radu Burciu, Paul Isac, Andrei Șumălan, Răzvan Birta, Andrei Ferik. Antrenor: Spiros Baltsavias.

Tiki Taka: Egri – Calița, Muscaș, Remus Pașca, Sabău, Bogdan Avram, Moisi, Marcel Gal. Antrenor: Robert Calița

Bad Boys câștigă derbyul

Liderul, Bad Boys n-a avut, deloc un meci ușor în fața beiușenilor. FCSB avea atuul primei victorii în fața partidelor cu Bad Boys, 5-2, victorie venită în finalul sezonului regulat dar beiușenii au acuzat absențele lui Paul Mihuța și Alex Turle care s-ar putea să nu-i ajute prea curând. Menajat în ultimele partide, acum Răzvan Fărcuța s-a regăsit în formula de start a celor de la Bad Boys. În minutul 8 o contră clasică l-a adus în postură de unu a unu cu portarul pe Tibi Szeles care a reușit o scăriță superbă prin care a deschis scorul. La 11 minute după reluare Ferariu a majorat diferența cu un șut deviat. Bad Boys a atacat în continuare și asta era să o coste. Gavriș a relansat partida cu cinci minute înainte de final după care Rică Neaga a ezitat să șuteze la poarta lui ”Odo” de la doi metri. Mădălin Trip a egalat raportul ocaziilor ratate cu cea mai mare șansă de gol ratată în acest sezon, un lat cu poarta goală dar mingea s-a dus pe lângă. Bad Boys șia mărit la patru puncte avantajul față de a doua clasată, care acum este eterna rivală, AEK,

FCSB Beiuș – Bad Boys 1-2 (0-1)

Au marcat: Gavriș 45/Szeles 8, Ferariu 36

FCSB Beiuș: Silviu Odobasianu jr – Cr. Marcu, Marinel Rus, Daniel Stan, Vlad Silaghi, Raul Ganea, EToo Gavriș, Mădălin Trip. Antrenor: Cristian Marcu.

Bad Boys: Cosmin Verdeș – Alex Lezeu, Alex Gego, Sorin Ungur, Roli Novak, Andrei Magda, Răzvan Fărcuța, Bogdan Ferariu, Florin Neaga, Luci Todea, Swan Emad, Tibi Szeles. Antrenor: Flavius Oltean.

Etapa 2 miercuri 17 aprilie

AEK Oradea – Tiki Taka 2-0 (1-0) (Călugăreanu 7, 50+1)

Liberty – Inter (amânat)

FCSB Beiuș – Bad Boys 1-2 (Gavriș 45/Szeleș 8, Ferariu 36)