MINIFOTBAL: AEK Oradea învinge, chiar la București, campioana națională!

A III-a ediție a trofeului Neața și Prietenii a debutat aseară la Smart Arena Plaza din capitală. Competiția reunește la start cele mai tari echipe de minifotbal din România rivalizând cu un turneu final al Campionatului Național. AEK Oradea, medaliata cu bronz de acum două ediții, a debutat cu un succes la lovituri de departajare în fața campioanei naționale, Tanzmannschaft.

La finele celor 50 de minute de joc scorul a fost egal: 2-2 iar la loviturile de departajare orădenii s-au impus cu 2-1, scor final: 4-3. La pauză bucureștenii conduceau cu 1-0 dar AEK a întors rezultatul prin golurile reușite de Cosmin Letan și Andrei Șumălan. Cu cinci minute înainte de final Tanzmannschaft a reușit egalarea iar învingătoarea s-a decis la lovituri de departajare. Sfârlea și Șumălan au transformat însă bucureștenii, care au executat primii, au marcat doar din prima execuție, după care Ghețe a apărat iar la al treilea penalty al echipei bucureștene mingea a lovit bara. Astfel AEK acumulează două puncte iar Tanzmannschaft un punct după acest prim meci.

AEK Oradea: Vlad Ghețe – Zeno Bundea, Sebi Sfârlea, Andrei Șumălan, Bogdan Ferariu, Cosmin Letan, Răzvan Fărcuța, Adi Buștea, Andrei Ferik.