MINIFOTBAL. AEK câștigă derbyul cu Inter; Bad Boys, încă un pas spre titlu

Joi seara a debutat returul Ligii I de minifotbal a Bihorului, fiind programate două jocuri. În primul dintre ele s-au întâlnit două eterne rivale: AEK Oradea și Inter Oradea. A rezultat un meci pe cinste, în care s-a băgat ”materiale” la greu. Un joc bărbătesc, de clasa unui turneu final. Burciu a deschis scorul după ce a mers precum baschetbaliștii ”coast to coast”, adică din poartă, până în poartă. Antrenorul jucător al lui Inter, Adi Moisa a egalat din penalty, după pauză, pentru ca Sebi Zdori să înscrie cu un șut în cross și să aducă Interul în avantaj, la mijlocul părții secunde. AEK a găsit însă resurse să întoarcă meciul. Paul Isac a egalat imediat pentru ca Andrei Șumălan să reușească un gol cu o reluare de cap, o minge deviată din instinct dar o minge de trei puncte.

În al doilea meci al serii liderul incontestabil, Bad Boys, a avut parte de replică pe măsură, în prima repriză, de la Tiki Taka. De altfel Tiki Taka outsidera jocului a marcat la prima fază, prin Bogdan Avram pe o minge respinsă de portar. Tibi Szeles a egalat cu o specialitate a casei, o lovitură liberă, direct în colțul lung. Remus Pașca a marcat apoi din întoarcere iar Tiki Taka era din nou în avantaj însă, până la pauză liderul a egalat prin Todea la pasa lui Giura. După reluare pe teren nu a fost decât o singură echipă, Bad Boys care a marcat de trei ori în primele opt minute. La 5-2 Tiki Taka a cedat iar golurile au continuat să curgă din partea lui Alex Lezeu și a ”repatriatului” Alin Maghiar. S-a terminat 8-3. Bad Boys a mai făcut un pas spre primul titlu de campioană a Bihorului.

Etapa 6

Inter – AEK Oradea 2-3 (0-1) (Moisa 31pen7, S. Zadori 37/Burciu 23, Isac 39, Șumălan 47)

Tiki Taka – Bad Boys  3-8 (2-2) (Avram 1, Pașca 16, Calița 49/Szeleș 7, Todea 23,  Giura 27,47, Maghiar 31, 33, Alex Lezeu 42, 44)