MINIFOTBAL: 5.000 de spectatori au asistat la eșecul, dramatic, al României, în fața Ungariei

E Socca World Cup! 5.000 de spectatori au venit pe The Leisure Leagues Stadium din Rethymno, la România – Ungaria, care i-a ”încălzit” înaintea partidei denumite ”derby-ul civilizațiilor” dintre Grecia și Egipt, joc ce urma după partida tricolorilor. Condusă, cu trei goluri, România a reacționat, la fel ca în meciul cu Germania (3-3 de la 0-3) însă, de data aceasta nu a mai reușit egalarea cedând cu 3-4.

În minutul 14, Richard Rabold a prelat o minge în drepta, a plecat în viteză și a șutat în colțul lung, mingea mușcând din bara laterală a porții noastre (0-1). Doar 30 de secunde mai târziu, același Richard Rabold a marcat din nou. A pus latul în fața porții (0-2). Minutul 17 a adus șutul lui Buki, din patru metri, în bară dar tot el a urmărit și a marcat în poarta goală (0-3). Cu 18 secunde înainte de finalul primei reprize, Nemițanu a redus din diferență, după ce a trimis, cu capul, în poartă, o minge respinsă de portarul Ungariei (1-3). La doua minute după reluare Bognar ne-a marcat un gol copilăresc, practic cu o pasă prin zid, din lovitură liberă, după ce Șelaru ne lăsase în patru jucători de câmp (1-4). Ai noștri au mai revenit o dată prin același Nemițanu care a marcat cu un șut din 12 metri, mingea lovind, în prealabil transversala (2-4). Nu am putut profita de eliminarea temporară a lui Buki (2 minute) iar ultimele trei minte le-am jucat iarăși cu om în plus după cartonașul roșu primit de Samson. Cu 90 de secunde înainte de final Nemițanu, cu un șut plasat, a reușit ”tripla” (3-4). Finalul a fost dramatic, cu românii atacând cu portarul Amarinei la zece metri de poarta adversă, dar reduta maghiară a rezistat.

Ungaria învinge cu 4-3 iar noi trecem, ca la fotbalul clasic, la calcule matematice doar că stăm la mâna ungurilor care trebuie să învingă Slovenia ca să ne păstreze în șase doar că acela va fi ultimul meci din grupă. România întâlnește Slovenia, joi, la ora 14:00.