Luceafărul Oradea redevine lider!

Luceafărul Oradea și-a trecut în cont toate cele trei puncte din disputa cu Minaur Baia Mare din cadrul etapei a 6-a a Ligii 3. Orădenii au câștigat cu scorul perfect în fotbal: 1-0, autorul unicului gol fiind golgheterul Paraschiv, jucător cu mult peste nivelul Ligii 3.

După o bară transversală, Luceafărul și-a concretizat superioritatea în joc în minutul 31, la capătul unei contre. Paraschiv a șutat imparabil din lateral dreapta și a marcat golul de trei puncte. Până la pauză Dombradi s-a remarcat la o lovitură liberă pe care a respins-o în corner. După reluare același portar al oaspeților a scos, incredibil, la șutul lui Mitrică, din 5 metri. Căpitanul maramureșenilor, Răzvan Lupu a văzut, în minutul 67, cartonașul roșu, direct pentru un fault în calitate de ultim apărător. Minaur a fost cât pe ce să egaleze în zece, după o pasă moale la portar, Simion a interceptat dar a șutat pe lângă poarta orădeană.

Luceafărul Oradea – CS Minaur Baia Mare: 1-0 (1-0)

A marcat: Paraschiv 31
Luceafărul: David Filip – Nicolae Gunie, Alexandru Core, Daniel Pop, Denis Roș, Andrei Pașca (63, Bogdan Mintaș), Mircea Manole (76, Pavel Nemeș), Patrick Peter, Paul Mitrică, George Paraschiv, Mihai Maxim. Antrenor Dragoș Militaru
CS Minaur: Balazs Dombradi – Ciprian Duruș (58, Răzvan Rus), Jean Prunescu, Răzvan Lupu, David Simion, Bogdan Piper, Andrei Coroian (78, Raul Stanciu), Denis Lihet, Valer Giurgiu (60, Alexandru Muscă), Krisztian Szekely (46, Adrian Bedea), Brian Lemac. Antrenori: Dorin Toma, Paul Ungureanu și Marius Marian

Arbitri: Mircea Ardelean (Arad) – Ioan Cozorici și Sergiu Paul Corb (Zalău). Obs. Ciprian Trancă (Timișoara) și Toma Ivan (Bistrița)

Etapa 6

• AFC Odorheiu Secuiesc – Metalurgistul Cugir: 2-0 (1-0); Horia Crișan (41), Apor Gyorgydeak (85)
  • Viitorul Șelimbăr – CSC Sânmartin: 3-1 (0-0); Alexandru Curtean (72, 77), Paul Hodea (90+1) / Sergiu Pop (84 – 11m)
  • Unirea Dej – Industria Galda de Jos: 3-1 (1-0); Bogdan Pop (11 – 11m), Andrei Pop (51), Daniel Chifu (87) / Ovidiu Truță (89)
  • Luceafărul Oradea – CS Minaur Baia Mare: 1-0 (1-0); George Paraschiv (31)
  • Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda: 1-1 (1-1); Răzvan Fetița (52) / Bogdan Varodi (8)
  • SCM Zalău – CFR 2 Cluj-Napoca: 3-2
  • Gloria Bistrița – CSM Avântul Reghin: 1-1
  • Sănătatea Cluj – ACS Fotbal Comuna Recea (luni, 30 septembrie, 17.00)