Luceafărul Oradea pierde la Dej, după ce conducea, cu 1-0, în minutul 88! CSC Sânmartin câștigă la Reghin prin reușita omului decisiv, căpitanul Sorian

Ambele echipe bihorene, care activează în Seria 5 din Liga 3, au evoluat, în deplasare, în runda a 8-a a campionatului. Una dintre favoritele la promovare, Luceafărul Oradea a cedat la Dej, în fața echipei locale, Unirea care a învins cu 2-1. Luceafărul a condus, cu 1-0, după golul lui Maxim (67) până în minutul 88. Dejenii au reușit un final absolut incredibil, în care au egalat prin Blaj (lovitură liberă de la 30 de metri, direct în vinclu) după care, în minutul 90 la o pasă a unuia dintre frații Papp, Onicaș a adus o victorie la care puțini se mai așteptau cu trei minute în urmă…

FC Unirea Dej: – Farcaș – Kereki, Zaharia, Lemnaru, Papp Al., Peter, Onicaș, Cătinean, B. Pop B.. Blaj, A. Pop. Antrenor: Gică Barbu.

Luceafărul Oradea: Filip – Gunie, D. Pop D., Core, Roș, Pașca, Manole, Patrik Peter, Maxin, Mitrică, 9. Paraschiv. Antrenor: Dragoș Militaru.

În schimb CSC Sânmartin s-a întors , cu toate cele trei puncte, de la Reghin. A fost cel mai frumos scor din lume pentru elevii lui Călin Cheregi: 1-0. Golul victoriei a aparținut ”căpitanului” Sorian, care a marcat în minutul 22. Același Sorian a marcat, în minutele de final și golul victoriei Sânmartinului în etapa precedentă, când a punctat pentru 3-2. CSC Sânmartin a urcat pe locul 4, în vreme ce Luceafărul e pe 1, însă azi, sâmbătă, 12 octombrie, se mai dispută trei partide:

6.CFR Cluj 2 11
7.Minaur Baia Mare 11