Luceafărul începe anul cu stângul; VEZI AICI rezultatele etapei 22 și clasamentul din L2

FC Luceafărul a avut o adversară ”abordabilă” în primul meci oficial din 2019, pe ASU Poli Timișoara. Partida s-a încheiat cu un scor alb, 0-0, cu bare și la o poartă și la cealaltă și cu ocazii mari de ambele părți.

Partida a debutat cu o mare ocazie a bănățenilor, Ene ratând deschiderea scorului, în primele secunde, din situație de 1 la 1 cu Moga. Al doilea ”sms” a venit din partea lui Alin Manea care a șutat, de la peste 20 de metri, în bara porții lui Moga. După o jumătate de oră de joc Băican a ratat din trei metri la centrarea lui Mitrică. Repriza s-a încheiat așa cu a început, cu o mare ocazie, Wanya nimerind transversala cu o torpilă de la 35 de metri. După un sfert de oră din partea secundă Mohejdia l-a confundat pe Ene cu un coechipier și i-a oferit o pasă genială lui Ene dar Moga a scos cu piciorul. Oaspeții au trecut pe lângă trei puncte mari, la Sânmartin.

FC Luceafărul – ASU Poli Timișoara 0-0

Luceafărul: Moga – Moihedja, Oros, Chiorean, Bebey, Prejmerean, Mitrică (60 Dulca), V. Pop, Wanya (76 Ciul), Al. Băican. Luduşan (52 Paraschiv). AntrenorI: Cristian Lupuţ, Viorel Domocoș și Pap Deac

ASU Poli: Murariu – Jurj, Scutaru,  Mera, B. Vasile, Dros, Cherecheş, Schieb, A. Ignea, A. Manea (67 Bedea), Cr. Ene. Antrenor: Cosmin Petruesc.

Arbitri: Vladimir Andrei Nagy (Aiud) – Marius Bălan (Dej), Petrică Ionuţ Cîmpeanu (Cluj-Napoca).

LIGA 2. REZULTATE ETAPA 22

Chindia Târgoviște – Aerostar Bacău 3-2 (Cherchez 27, Neguț 62Șerban 82/Drugă 6, Vraciu 49)

Luceafărul Oradea – ASU Poli Timişoara 0-0

Metaloglobus Bucureşti – FC Argeş 1-0 (Potecea 71)

CS Baloteşti – CS Mioveni 0-2 (Rădescu 59, R. Lazăr 75)

Sportul Snagov – Daco-Getica Bucureşti 2-1

Academica Clinceni – Farul Constanţa 1-0 (Barbu 17)

UTA Arad – Dacia Unirea Brăila 3-0 (Ciprian Rus 3, 26, Melinte 87)

ACS Poli Timişoara – Ripensia Timişoara 1-0 (David Pop 57)

Energeticianul – Universitatea Cluj 0-2 (Florescu 13, Axente 90)