LNBM: U BT așteaptă Oradea în semifinale; Clujenii s-au calificat fără probleme

U-BT Cluj este prima echipă calificată în semifinalele LNBM. După două victorii la câte 26 de puncte (104-78 și 100-74), clujenii au învins categoric la Craiova, pe SCM U, în meciul trei al seriei din sferturile de finală, scor 107-71.

U BT n-a avut nicio problemă și a câștigat tote cele patru sferturi: 33-17, 28-17, 28-23 și 18-14. Clujenii s-au calificat în semifinale, cu 3-0 la general și o așteaptă pe CSM CSU Oradea în seria din penultimul act. Orădenii mai au nevoie de un succes în fața Timișoarei, primul meci fiind programat azi, de la 17:30

Meciurile din semifinale vor avea loc pe 1 și 3 mai, 8 și 10 mai, respectiv 13 mai (dacă este necesar). Toate fazele din play-off (sfert de finală, semifinală, finală) se dispută în sistemul cel mai bun din cinci partide.