LNBM: Timișoara bate Clujul: 78-69. Meci perfect pentru bănățeni

Ce să mai înțelegi? Clujul bate Oradea, Oradea bate Timișoara iar Timișoara bate Clujul… Cert este că BC SCM Timișoara a făcut, duminică seara, un meci perfect în fața liderului LNBM, U BT Cluj și a câștigat disputa  cu echipa lui Silvășan: 78-69. Pentru clujeni era evident că vor avea un meci greu după primele minute de joc. Timișoara arăta a echipă ”montată” în vreme ce U BT părea prea relaxată poate și pentru că de la gazde absentau Rambo și Flowers. E adevărat că și de la Cluj a absentat Dykes iar asta a contat mai mult. Timișoara a condus tot timpul pe tabelă U BT arătând că se poate agăța de succes spre final: 66-63 respectiv 68-65. În ultimele patru minute Adamovici (în ciuda celor 16 puncte reușite, foarte multe mingi pierdute pentru un fundaș de talia sa, vreo șapte) și compania au pus pe tabelă doar patru puncte iar bănățenii și-au văzut de treabă de la libere și s-au impus pe merit. Surprinzător pentru Cluj, pericolul a venit și de la un puști de pe bancă, Tohătan (5 puncte marcate), care a luat jocul pe cont propriu, a pătruns pe coș și a mai dat și de trei. O surpriză pentru public, pentru calculul hârtiei dar nu și pentru ceea ce s-a petrecut pe teren. Clujenii ”contabilizează” a treia înfrângere în acest campionat. Jeremici a fost căpitan, de fapt a fost peste toți și în atac și în apărare, reușind un total de 26 de puncte în vreme ce Komatina a pus în contul bănățenilor 18 puncte. Elocventă a fost o fază din final, când partida era deja jucată. Atunci trei clujeni au scăpat pe contraatac iar în apărarea Timișoarei se afla doar Jeremici. Însă acesta s-a apărat perfect. La fel cum i-a fost și jocul de duminică.