LNBM: CSM CSU Oradea – CSU Sibiu 84-72. Al patrulea succes la rând!

O sală arhiplină a asistat la un veritabil derby transilvănean de baschet masculin, disputat în această seară (sâmbătă, 18 martie) între CSM CSU Oradea și CSU Sibiu. Orădenii au făcut o primă jumătate consistentă la finele căreia conduceau cu 39-34 însă sfertul trei, câștigat de gazde la 10 puncte diferență, a fost decisiv. Oradea a învins cu 84-72 și încheie turul de minicampionat cu 9 puncte posibile din 10.

Oradea a avut un debut perfect de meci. 12-2 după 5 minute de joc. Mijajlovici a luat jocul pe cont propriu. Sârbul a refăcut aproape toată distanța: 12-11, pentru un prim sfert pe care gazdele l-au încheiat în avantaj de o posesie: 16-14.

Mijajlovici, ”NONSTOP”… a ținut aproape de unul singur Sibiul în joc. Asta pentru că Oradea a etalat o gamă largă de opțiuni, având, după numai 12 minute, opt marcatori pe tabelă! (26-26). A urmat un run de 9-0 al trupei lui Achim (35-26) și apoi unul de 0-6 reușit de oaspeți. La pauza mare diferența mai crescuse cu o posesie: 39-34.

Sfertul trei a fost perfect pentru Oradea. Nicoară, Zeni și compania s-au dus de două ori la +17 (57-40 și 66-49) Toți jucătorii gazdelor au evoluat fără greșeală în cele 10 minute care a adus un avantaj de 15 puncte înaintea ultimului sfert.

Orădenii, scăpați în câștigători, au făcut ce trebuia, au păstrat avantajul în ultimul sfert, evoluând cu o siguranță debordantă. FINAL: Oradea – Sibiu 84-72. Toți jucătorii orădeni, care au intrat pe teren, au reușit să înscrie.

Orădenii obțin al patrulea succes consecutiv în turul mini-campionatului.

Într-o altă partidă U BT Cluj s-a impus pe terenul Stelei cu 80-75 dar l-a pierdut pe Adamovici (entorsă), când mai erau 11 secunde de joc.

CSM CSU Oradea – BC CSU Sibiu 84-72

pe sferturi: 16-14, 23-20,  27-17, 18-21

ORADEA: Zeno 7, Nicoara 13, Denison 9, Franklin 9, Mandache 13, Barnette 15, Petrișor 5, Țâbârnă 4, Pașalici 9, Nicolescu, Pop. Antrenor: Cristian Achim

SIBIU: Hardy 3, Paliciuc 15, Popescu, Lalovici 4, Mijajlovici 13, Tincu 3, Dragoste 8, Cooper 14, Gheorghe 4, Davis 8. Antrenor: Dan Fleșeriu.