LNBM: CSM CSU Oradea – BC SCM Timișoara 2-0; Cu un ”Flowers”…. nu se face primăvară în Banat

CSM CSU Oradea și BC SCM Timișoara s-au duelat azi (joi, 13 aprilie) sub panouri, în al doilea meci din seria de play off, sferturi de finală ale LNBM. În urmă cu două zile, Oradea a recuperat 12 puncte. Azi a reușit să recupereze 10 și să câștige cu  85-81. Seria se mută, pentru cel puțin un meci, la Timișoara cu Oradea mare favorită la calificarea în semifinale.

CSM CSU Oradea – BC SCM Timișoara 85-81

22-17; 13-20; 22-28; 28-16

În primul sfert, exceptând primul coș, marcat de Diaz, orădenii s-au aflat tot timpul la conducere pe tabelă: 5-2; 9-6, 20-13 pentru 22-17 la finalul primei pătrimi. Pasalici, cu două coșuri de trei și Barnette, cu unul, au făcut posibilă diferența, replica bănățenilor venind de la ”one man show”, Calotă

Sfertul secund a aparținut bănățenilor. A apărut la rampă Jeremici pe ultima pasă și Otasevici și Komatina la finalizare. Conduși cu 26-20, oaspeții au egalat prin Otasevici pentru  a se desprinde la trei puncte tot după o reușită a lui Otasevici: 33-36; Diaz a transformat o liberă pe ultima secundă și la pauza mare Timișoara beneficia de un avantaj de două puncte: 35-37.

Sfertul trei l-a scos la rampă pe Jonte Flowers. Un Four-point play transformat, urmat apoi de alte trei puncte, au dus Timișoara, grație preciziei americanului, la nouă puncte distanță și chiar la 11: 45-56. Și Flowers nu s-a oprit. Un coș de la distanță, necontestat, al lui Mandache l-a obligat pe Costescu să ceară time out.  Distanță de opt puncte: 57-65, înaintea ultimului sfert.

În debut  de sfert patru, Timișoara s-a dus la 10 puncte. Nu mai rămânea decât să păstreze acest avantaj. În trei minute, Oradea, pe mâna căpitanului Mandache, a ajuns la o posesie! 64-67. Doar două puncte marcaseră timișorenii în primele patru minute ale sfertului! Ratările orădenilor și slam-urile lui Diaz au ținut Timișoara la trei puncte: 70-73. Șerban Sere a uitat că nu mai este jucător; s-a ales cu un tehnic dar și cu un atac bănățean, fără puncte pentru oaspeți; Moment de glorie pentru Mandache, care l-a omorât unu la unu pe Komatina, restabilind egalitatea: 73-73; Mai mult CSM CSU a preluat conducerea: 79-77 cu un minut înainte de final. Atenți, la liberele din final, orădenii s-au impus cu 85-81.

LNBM. PLAY OFF

Sferturi de finală

U-BT Cluj-Napoca – SCM U Craiova 2-0 (100-74; 104-78)

CSM CSU Oradea – BC SCM Timișoara 2-0 (74-66; 85-81)

Steaua CSM – BCM U Pitesti 1-0 (84-61;

BC CSU Sibiu – BC Mures Tg. Mureș

Vineri, 14 aprilie 2017

BC CSU Sibiu – BC Mures Tg. Mures (meciul 2, ora 18:00)

*Meciul 3 si eventual 4, se vor desfășura in perioada 18-22 aprilie iar eventualele meciuri 5 sunt programate pentru 24 si 25 aprilie 2017.

SEMIFINALE: 1 si 3 mai, 8 si 10 mai, respectiv 13 mai,

FINALA LNBM: 19 si 21 mai, 26 si 28 mai, respectiv 31 mai.