LNBM: BCM U Pitești – CSM CSU Oradea 76-86. Orădenii obțin al treilea succes consecutiv în TOP 6

La Pitești s-a disputat, în această seară (miercuri, 15 martie) partida dintre BCM U Pitești și CSM CSU Oradea contând pentru  etapa a 4-a a TOP 6 LNBM. Orădenii au învins cu 86-76 și au obținut a treia victorie consecutivă în această fază a campionatului.

Șapera a început cu Kostoski, Corpodean, Marinov, Mladenovici și Hunter iar Achim a răspuns cu Mandache, Franklin, Zeno, Nicoară și Denison. A rezultat un debut de joc echilibrat, în care gazdele au mizat pe aruncări e la distanță iar orădenii au ripostat cu un joc consistent. La 13-13 Denison a reușit să ducă sigur scorul la 13-19 pentru ca prestația din primul sfert să confere orădenilor un avantaj de 9 puncte (15-24), în ciuda celor 4 coșuri de 3 puncte reușite de argeșeni.

La jumătatea sfertului secund Achim s-a văzut nevoit să ceară time-out, după ce gazdele au venit la șase puncte (31-37) iar rezultatul s-a văzut imediat: Pasalici a punctat de trei (31-40). În schimb finalul de sfert a fost dominat de aruncările (mai mult forțate) de la distanță iar procentul ambelor echipe a fost subțirel, doar Gabrici reușind să pună mingea în coș reducând la cinci puncte diferența la pauza mare (37-42)

Opt din cele zece minute ale sfertului 3 s-a menținut acea diferență de cinci puncte pe tabelă, consemnată la pauza mare. Au fost trei momente în care aceasta s-a rupt, la coșul lui Mladenovici (42-59), apoi la cele patru puncte marcate la același atac de Nicoară (2 libere după antisportivul lui Gabrici și alte două cu un floter) pentru ca la 54-59 Pasalici iar apoi Barnette să marcheze de la distanță pentru 10 puncte avantaj (55-65) înaintea ultimei ”pătrimi”.

Pe capcanele întinse pe tot terenul orădenii reușesc intercepții importante și se duc la 11 puncte, apoi 13 și chiar 15 (64-79). A fost momentul în care un scurt-circuit s-a produs în trupa lui Achim. Piteștenii reușesc 10 puncte în 90 de secunde și puteau fi chiar 12 dacă Tudor nu făcea un fault în atac pur și simplu stupid. Argeșenii au aruncat finalul în aer dar CSM CSU a închis meciul cu tripla lui Denison.

BCM U PITEȘTI – CSM CSU ORADEA 76-86

pe sferturi: 15-24, 22-18, 18-23, 21-21

BCM U Pitești: Hunter 8, Marinov 18, Corpodean 4, Kostoski 12, Mladenovici 14, Stăncuț, Chirof, Neguț, Tudor 8, Balmus, Zaharie, Gabrici 12. Antrenor: Hristu Șapera.

CSM CSU Oradea: Zeno 14, Nicoară 19, Denison 19, Franklin 4, Mandache 5, Barentte 14, Petrișor, Țâbârnă, Pasalici 11, Nicolescu, Pop. Antrenor: Cristian Achim.