Live text: Tonic Oradea – CSS Slobozia 20-24 (8-13) FINAL; CLASAMENTUL înaintea ultimei etape; Oradea e la mâna rezultatelor

UPDATE: Tonic pierde cu 20-24 și va depinde de rezultatul meciului de duminică (ora 13) dintre Odorhei și CSM București. Orădencele nu vor juca în ultima etapă.

//////////////////////////////////////////////////

La Arena Antonio Alexe are loc partida dintre ACS Tonic Oradea și CSS Slobozia, cu implicații deosebite pentru calificarea la turneul final al junioarelor 3. Cu un succes sau un egal Oradea se califică la turneul final.

ACS Tonic – CSS Slobozia

Min. 5: 2-2 (Panti și Boitor înscriu pentru Tonic).

12: 30 mijlocul primei reprize: 4-5 (dublă Soreanu pentru Slobozia)

Negruț reușește dubla. la 6-6 gazdele ratează un 7 metri iar oaspetele marchează de două ori pe contră (6-8).  Tonic ratează un contraatac clasic și e penalizată. Perioadă de joc slabă pentru Tonic

min. 20: 6-9. Diferența se păstrează în ultimele minute. (La junioare  3 se joacă doar 25 de minute repriza).  Mia mult oaspetele se duc la 8-12 pe golul lui Onea, apoi 8-13 (Soreanu). Tonic nu are o primă repriză prea bună. Slobozia zburdă de vreo șapte, opt minute.

LA PAUZĂ: 8-13

A început repriza secundă. decisivă pentru orădence, altfel stau la mâna rezultatelor. Se marchează abia după mai bine de patru  minute. Alexandra Cristea din 7 metri.

Min.30: 11-15/Neagu și Naomi Vasile ridică diferența la șase goluri. Oaspetele înscriu și cu om în minus pe contraatac (13-18).

Min. 37:30 (mijlocul R2): 14-20

Lazăr, Soreanu, Onea și Vasile, de la oaspete au câte patru goluri marcate. O forțare clară la oaspete, Dacă izbucnește și ia galbenul. Dar a fost o forțare clară. Temă pentru arbitri.

Alexandra Cristea joacă foarte bine. Ar fi nevoie și de Boitor. Cristea ajunge la șase goluri iar Boitor are 4. negruț ajunge și ea la 3 goluri. Oradea vine la trei goluri: 19-22! Giulia Toda ține poarta.

Min. 45: 19-23

Din nou 5 goluri; 19-24 ; Alexandra Cristea ratează un 7 metri; offff.

Din acest moment e clar. Va conta golaverajul general între Oradea și CSM BuCurești. Oradea e la mâna echipei din Odorhei…

FINAL: 20-24. Slobozia se califică. A oua echipă se va stabili între Oradea și CSM București.

Trecem la calcule:

Oradea are 7 puncte +8 golaveraj

CSM București 4 puncte -1 golaveraj

Duminică, în meciul Odorhei – București, Oradea are nevoie ca CSM să învingă la maximum 9 goluri diferență.

ACS TONIC – CSS SLOBOZIA 20-24 (8-13)

ACS Tonic: RenataTem, Giula Toda  – Aiana Panti, Carmen Comărniceanu, Fabiana Soanea, Claudia Leghezeu, Alexandra Cristea, Daria Negruț, Diana Borțig, Szofia Ferencz, Selena Dabu, Diana Boitor, Carmen Coita. Antrenori: Sabin Dacău, Cipriana Petric.

CSS Slobozia: Patricia Drăghici, Adriana Boll – Daniela Dumitru, Andrada Gălămuj, Bianca Tăerel, Petronela Ungureanu, Roxana Zăvadă, Cristina Lazăr, Valentina Soreanu, Tania Onea, Ana Maria Neagu, Naomi Vasile,  Ștefania Cucu, Anda Cloșcă, Eliza Marghidanu. Antrenor: Mrian Simion.

Arbitri: Bogdan Gherman – Florin Horoba (Bistrița)

Observator FRH: Gheorghe Beldiman (Arad)