LIVE. Baschet (F) play off: CSU CSM Oradea – Sepsi Sf Gheorghe. Sepsi se califică lejer: 3-0.

Duel între ocupanta locului 8 în baschetul feminin românesc, CSU CSM Oradea și o mare favorită la titlu: Sepsi Sf Gheorghe, cu o componență redutabilă. Loc de surpriză nu exista: 7-25 după primul sfert, 14-46 la pauza mare… Sfertul trei a fost dezastruos (4-40) pentru ca finalul să contabilizeze a treia victorie a lui Sepis care se califică după un 3-0 extrem de facil (130-36, 106-29 și 116-30)

Oradea a început curajos și chiar a condus la debut (2-1) sau stat aproape (4-4). Pasici cu un coș de trei, un three point play și patru contre ale lui Părău au rezolvat primul sfert în două minute (6-21) pentru ca după primul sfert scorul să fie. 7-25.

Nici sfertul doi nu a început cu auspicii foarte bune Sepsi reușind foarte multe intercepții care au dus scorul la 12-42 cu o notă bună în dreptul prestației orădencei Niki Orban. 14-46 la pauza mare cu multe puncte aduse de contrele echipei din Sf. Gheorghe care la pauză conducea detașat. 14-46

Sfertul trei chiar n-a avut istoric. Oaspetele au dezvoltat un joc perfect în fața unei echipe extrem de tinere. Un parțial de 4-40 (18-86) spune totul. Suta de puncte a fost atinsă de Sepsi cu cinci minute înainte de final. Un final care a găsit pe tabelă un scor concludent: 28-116.

La încălzire primele au ieșit oaspetele cu un adevărat drem team. Cu exceția fundașului de națională și căpitan ale echipei, Annemarie Părău, nicio jucătoare de la Sepsi nu măsoară sub 1,90!

CSU SCM Oradea prezintă o echipă plină de junioare.

CSU CSM Oradea – Sepsi Sf. Gheroghe 28-116

scorul pe sferturi: 7-25, 7-21, 4-40, 10-30

CSU CSM Oradea: Niki Orban 13, Andreea Mititelu 10, Anisia Croitoru 5, Alexandra Manea, Teodora Milaș, 10 Ana Maria Câmpeanu, Maria Kozma, Oana Ceh, Meli Kokovai, Ralca Chiorean, Kira Szallai, Alexia Creț. Antrenori: Adriana Niculescu – Ioana Anica, Daniel Anica.

Sepsi Sf. Gheorghe: Jovana Pasici 7, Nora Demeter 6, Ildiko Nagy 12, Anca Sipos 22, Maria Solopova 5, Kristina Topuzovici 11, Annemarie Părău 11, Angelika Slamova 15, Renata Kovacs, Kristina Higgins 27. Antrenor Zoran Mikes.

Arbitri: Ionuț Moraru (Cluj) – Dan Narcis (Satu Mare), Vlad Potra (Cluj). Comisar FRB: Radu Bucerzan Timioșara.