LIGA 5. Seria II; Etapa 24: Arbitrul Mihai Buescu salvează un fotbalist! Vașcăul promovează.

Momente de panică la Vașcău, unde, la scorul de 2-2, în minutul 86, jucătorul gazdelor de la Biharea, Berce, aflat în careul advers, a fost lovit în barbă și a rămas inconștient. Salvator a fost chiar arbitrul Mihai Buescu care a intervenit excelent, ca la carte, scoțându-i limba jucătorului vășcăuan și salvându-l. JOS PĂLĂRIA MIHAI BUESCU! Altfel, Vașcăul, lider, dar fără șapte jucători de bază la acest meci, a avut mult de furcă în meciul cu ”partizanii”. Până la urmă, la 2-2, vășcăuanii au obținut un penalti la faza amintită mai sus iar Dani Briciu a pecetluit succesul liderului. Lider care a promovat și matematic în urma succesului de azi coroborat cu rezultatul de la Roșia.

Încă o rundă încheiată în Liga 5, cu partide influențate de căldură după ce, în urmă cu câteva zile era nevoie de tricouri cu mânecă lungă… La Tărian, gazdele și-au trecut în cont un succes facil încheiat după 39 de minute de joc când echipa din Dobrești a rămas în șase jucători de câmp. Gruparea din Dobrești a început jocul în nouă, au urmat accidentările și imposibilitatea de a continua meciul datorită numărului insuficient permis de regulament. Victoria Avram Iancu a reușit să obțină o remiză, pe teren propriu, cu Tulca, după ce a fost condusă cu 1-3. Zorile a obținut o victorie clară cu Gloria din Căbești iar gruparea din Ciumeghiu pare în formă pe final de campionat. Cap de afiș al etapei, meciul de la Roșia dintre Unirea și Gloria Beiuș alias Unirea Oșorhei s-a încheiat la egalitate: 1-1. Bogdan a deschis scorul pentru beiușeni însă Liviu Tirla a egalat cu 12 minute înainte de final.