Liga 5. Seria II. Etapa 20; VEZI AICI rezultatele și clasamentul

Runda 20 din Seria II a Ligii 5 a debutat cu un meci care a numărat o sumedenie de ocazii, la Cheresig, unde gazdele nu prea fac concesii. Au făcut-o însă azi, în fața Zorilor Buntești, un meci câștigat de oaspeți cu 4-2, cu câte un penalti pentru fiecare echipă. Voința Cheresig a ratat șansa de a urca peste Buntești în clasament. Mai mult, Zorile își continuă parcursul pozitiv din retur și atacă poziția secundă profitând de forma slabă a Gloriei Beiuș.

Tot cu 4-2 și tot în deplasare a învins și Vida, la Ciumeghiu, după un rezultat de egalitate la pauză: 1-1.

Biharea Vașcău își continuă marșul triumfal, după un succes cum ne-am dori în jocul de FedCup cu Franța: 6-1 la Avram Iancu. Dincolo de victoria obținută de echipa antrenată de Dorin Boca (suspendat două etape), e de menționat faptul că încet dar sigur Biharea se pregătește de Liga 4. Azi au evoluat trei juniori dintre care doi au reușit să și înscrie. E vorba de Tulvan și Rădac. Un succes categoric al jucătorilor din ”Cou” în duelul dintre ”lanternă” și lider.

Gloria Beiuș (alias Unirea Oșorhei) a cedat primul loc în debut de retur. Apoi a cedat și poziția secundă pentru ca azi, să piardă la Cociuba și să cedeze și locul 3. La pauză a fost 0-0. Gazdele au trecut în avantaj, beiușenii au egalat din penalti, pentru ca Izvorul să marcheze de alte două ori pentru un succes cu 3-1 care o saltă un loc în clasament.

Unirea Roșia a avut mult de tras pentru succesul în fața unei echipe agresive (în sensul bun al cuvântului) și totodată incomode, Partizanul Sânnicolau Român. A fost 2-1 după reușitele semnate pentru Roșia de Petre Burescu și Sergiu Marcon.

Viitorul Tărian a reușit să câștige din nou la scor cu Gloria Căbești. La fel ca în sezonul când a stopat Căbeștiul în lupta pentru promovare. Dacă atunci a fost 5-1 acum scorul a fost și mai mare: 8-3.

Singura remiză a etapei s-a consemnat în partida dintre Vulturul Dobrești și Victoria Tulca: 2-2.