Liga 5. Seria I. VEZI AICI rezultatele etapei 20 și clasamentul

Așa cum era de așteptat CSC Sânmartin II nu a avut chiar meci ușor la Țețchea, unde gazdele au oferit o replică dârză. Claudiu Copil a deschis scorul în mintul 17 dar Tețechea a egalat în minutul 57. Teodor Cheregi a readus liderul în avantaj în minutul 68 dar Locadin a mai egalat o dată, la patru minte distanță, când a înscris Venczel. La 2-2 Sânmartinul a găsit forța să mai înscrie încă d două ori, prin aceeași marcatori. Claudiu Copil (80) și Teodor Cheregi (86). Locadin – Sânmartin II 2-4.

Etapa 20 din Liga 5 a debutat cu două jocuri din seria I. Miercuri, la Tileagd, unde s-a consemnat un scor fluviu. Candidata la promovare, Foresta Tileagd, a învins cu 19-1 pe juniorii de la LPS Bihorul. Al doilea meci al etapei s-a jucat vineri după amiază și am putea spune că s-a consemnat o semi-surpriză date fiind locurile din clasament. Voința Suplac a remizat, vineri, cu Minerul Șuncuiuș și a pierdut un tempo important în lupta pentru locul 3.

De semi-eșecul Suplacului a profitat echipa din Valea Cerului. Slovan s-a impus la scor cu Vadu Crișului chiar fără antrenorul Zeno Bundea, care avea meci, ca jucător, cu FC Universitatea, la aceeași oră, joc în care a și reușit să înscrie cu un șut superb.

Inter Aștileu a trecut de Toldy nu numai pe teren ci și în clasament. După o primă repriză albă, Inter a marcat de trei ori după pauză. Și Biharia a avut parte de o deplasare de trei puncte într-un meci cu șase goluri la Sâniob.

De la ora 17:00 se dispută ultimul meci al acestei etape. La Țețchea, Locadin întâlnește liderul, pe CSC Sânmartin. Cu siguranță, ”vecinii” din Tileagd vor fi alături de Locadinul lui Florin Negrea în tentativa de a opri hegemonia instaurată de cei din Sânmartin. Deocamdată distanța dintre Sânmartin și Tileagd este de cinci puncte dar ar urma și meciul direct.

Liga 5. Seria I. Etapa 20, sâmbătă, 20 aprilie

Foresta Tileagd – LPS Bihorul 19-1 (disputat miercuri)

10 Sannicolau de Munte 18 5 2 11 20 43 17
11 Minerul Șuncuiuș 19 4 4 11 28 44 16