Liga 5. Seria I. Etapa 19; Rezultate, cronica și clasamentul

Unirea Oșorhei a fost  cea mai liniștită în această etapă. A stat cu puncte și a urcat pe locul 6. Se va bate cu Suplacul pentru poziția a cincia. FC Bihor a învins cu 3-1 pe Vadul Crișului iar Voința Suplac a făcut scorul etapei. Bratca și Toldy au efectuat rocada în clasament iar Inter Astileu a învins la Șuncuiuș după o parte secundă foarte bună. Inter a egalat pe SC Săcueni în clasament.

*FC Bihor Legenda 1902 s-a văzut condusă încă din startul partidei cu Vadu Crișului (min. 2) însă replica a venit imediat și până la pauză băieții antrenați de George Zima au stabilit și scorul final după reușitele lui Atanase, Mangra și Rus. AS Vadu Crișului a avut unele probleme în urma unui accident rutier, petrecut în zona localității Aușeu, în care a fost implicat unul dintre cele două autoturisme cu care jucătorii de la Vadu Crișului au efectuat deplasarea. Din fericire accidentul nu a produs și victime.

*Voința Suplac a dispus de LPS Bihorul, fără probleme, cu 5-1. LPS Bihorul este o echipă a extremelor, în funcție de programul echipei care activează în grupa de elită a CN de juniori.

*Inter Aștileu a făcut pași mari spre un loc pe podium după victoria pe terenul ”minerilor” din Șuncuiuș. La pauză a fost 0-0 însă după reluare, Inter a marcat de trei ori!

*Slovan a deschis scorul în partea secundă a jocului cu Foresta însă tilegdanii au egalat prin Aurel Varga, dintr-o lovitură de la 11 metri.

*La Bratca, gazdele au învins cu 3-0 pe Toldy și a făcut rocada, în clasament, cu adversara.

Liga 5 Seria I. Etapa 19

Sâmbătă, 22 aprilie

Viitorul Popești – Unirea Oșorhei 0-3 (nu se dispută)

3 Inter Aştileu 18 12 2 4 60-31 38p +11
4 Minerul Şuncuiuş 18 10 4 4 37-19 34p +7
5 Voinţa Suplac 17 7 5 5 38-34 26p -1
6 AS Unirea Oşorhei 2016 17 8 1 8 32-27 25p +1
7 AS Vadu Crișului 18 7 2 9 30-36 23p -4
8 Viitorul Popeşti 17 6 1 10 22-32 19p -5
9 Unirea Bratca 17 6 1 10 45-60 19p -8
10 Toldy Sannicolau de Munte 18 6 1 11 32-62 19p -8
11 LPS Bihorul 18 5 0 13 39-68 15p -12
12 Foresta Tileagd 16 3 3 10 32-55 12p -12