Liga 5. Seria I – Accidentare gravă la meciul Țețchea – Tileagd. Jocul a fost întrerupt 25 de minute

Evenimente nedorite la Țețchea, în partida dintre Locadin și vecinii de la Foresta Tileagd. Cu circa opt minute înainte de finalul primei reprize Daniel Bora (Foresta Tileagd), s-a accidentat grav, la genunchi, fără să fie lovit de nimeni. Practic jucătorului de la Tileagd i-a recidivat, dar de această dată mult mai grav, o accidentare mai veche, suferită în vară, la un meci demonstrativ. A fost nevoie de intervenția unui echipaj SMURD care l-a transport pe jucător la Spitalul de Urgență din Oradea.

LPS Bihorul a dispus de Progresul Sîniob cu 7-1. Slovan a fost condusă la Toldy,apoi a preluat conducerea, pentru ca partida să se încheie la egalitate: 2-2. Cetatea Biharia a profitat de greșelile din defensiva imediată a Vadului și a obținut cele trei puncte. Inter Astileu a învins la Bratca și a obținut a cincia victorie.

Altfel, Club Atletic Oradea s-a desprins în fruntea clasamentului Seriei I din L5. Orădenii au câștigat cu 3-1 derby-ul rundei cu Minerul Șuncuiuș, în vreme ce Dinamo Leonardo a călcat greșit fiind egalată la Suplac în minutul 90+3. Coroborate, cele două rezultate o duc pe CAO la o distanță de patru puncte de Dinamo.

CAO a câștigat derby-ul rundei 7 cu Minerul Șuncuiuș, scor 3-1. Hering Marcel a deschis scorul pe ”Iuliu Bodola” însă oaspeții au restabilit egalitatea prin golgheterul echipei, Sergiu Brândaș, astfel că, la pauză, scorul era egal: 1-1. La cinci minute după reluare fundașul central al oaspeților, Daniel Czine a avut o intrare mai dură și a fost eliminat. Din acel moment Minerul Șuncuiuș nu a mai pus probleme pe faza ofensivă iar CAO, o echipă bine pregătită, a obținut o victorie și scontată și meritată: 3-1 după reușitele lui Emil Popa și Cosmin Câmpean.

La Suplac, Dinamo Oradea mergea ca favorită dar toate au mers prost pentru orădeni. În primul rând Ramses Gado s-a accidentat încă din minutul 5, fiind înlocuit. Dinamo a controlat jocul iar gazdele au răspuns cu câteva șuturi de la distanță, care au iscat ceva probleme. Marius Junc a adus-o pe Dinamo Leonardo la conducere însă au continuat problemele medicale pentru echipa lui George Zima. Cori Hodișan și Samuel Grozav s-au accidentat și ei fiind înlocuiți. La ultima fază a jocului, în urma unei lovituri libere trimise în spatele fundașilor orădeni, a urmat o centrare în gura porții și așa a survenit egalarea. Voința Suplac a remizat cu Dinamo Leonardo: 1-1 iar diferența dintre CAO și Dinamo Leonardo este, acum, de patru puncte.

2 CS Dinamo Leonardo 7 5 2 0 43-12 17p +8
3 Minerul Şuncuiuş 7 5 0 2 23-12 15p +6
4 Inter Aştileu 7 5 1 1 27-17 15p +7
5 Foresta Tileagd 7 4 1 2 26-12 13p +4
6 Cetatea Biharia 7 4 0 3 12-13 12p 0
7 Voinţa Suplac 7 3 1 3 20-17 10p -2
8 Locadin Ţeţchea 7 3 1 3 20-19 10p -2
9 CSC Viitorul Bratca 7 2 1 4 16-20 7p -5
10 AS Slovan Valea Cerului 7 2 1 4 13-19 7p -2
11 AS Vadu Crișului 7 2 1 4 11-21 7p -2