Liga 5. Seria 2: Final de tur cu Unirea Oșorhei lider; Gloria Căbești înscrie (încă o dată) 10 goluri într-un meci!

În Seria II s-a disputat azi ultima etapă a turului de campionat. Avram Iancu a călcat greșit, pe propriul teren și din acest moment se pare că lupta pentru promovare este o afacere în doi între Unirea Oșorhei și Gloria Căbești.

Gloria Căbești a ajuns la 50 de goluri marcate, adică o medie de aproape 5 goluri pe meci! Echipa din Căbești a obținut un succes la scor ”fluviu”: 10-0 cu Izvoru Cociuba Mare. Este al doilea meci consecutiv ”acasă” în care echipa din Căbești reușește să înscrie de zece ori după cel cu Ciumeghiu. Iștoc a reușit patru goluri în disputa cu Cociuba Mare iar Sârb și Szekeres și-au trecut în cont o ”dublă”. Au mai înscris Turle și Lasc.

Cora, în minutul 21 și Căvășdan, în minutul 40 au asigurat a 10-a victorie a grupării din Oșorhei, acum pe terenul ambițioasei echipe din Dobrești. Unirea Oșorhei își trece în clasament a 10-a victorie din 11 partide și va ierna pe primul loc.

Pe teren propriu, la Tărian, Viitorul a obținut o nouă victorie: 2-0 cu Ciumeghiu.  La 1-0 pentru gazde echipa din Ciumeghiu a ratat o lovitură de la 11 metri.

Surpriza a venit de la Cheresig Voința reușind să blocheze una dintre echipele creditate cu șanse la promovare,Victoria Avram Iancu. Cheresigul a reușit o remiză albă pe terenul din Avram Iancu.

Mai rămâne de disputat doar restanța dintre Vulturul Dobrești și Zorile Buntești care va trage practic cortina pese anul 2017 în Seria II.

Victoria Tulca a învins Pomezăul cu un gol marcat pe final, în minutul 82.