LIGA 5: Foresta Tileagd câștigă derbyul etapei! Gado reușește o dublă

După o etapă liberă, Foresta Tileagd s-a deplasat pe terenul altei echipe cu maximum de puncte în Seria I, Voința Suplac. Un meci pentru supremația în serie. Voința a condus la pauză cu 1-0 însă, în partae secundă, cu ”Faraonul” Ramses Gado în vervă maximă, Foresta a întors rezultatul și a învins cu 3-1, Gado trecându-și în cont o ”dublă”.

Într-o altă partidă Cetatea Biharia și-a reconfirmat apetitul ofensiv și a învins cu 4-1 pe Bratca. Sergiu Marian a deschis scorul cu două minute înainte de pauză însă Bratca a egalat la 11 minute după reluare prin Sorin Bere. Ultimele 20 de minute au aparținut clar gazdelor. Gabriel Șreban și-a readus echipa în avantaj în minutul 70, Ionuț Cheregi a marcat pentru liniștea gazdelor în minutul 80 iar  Gabriel Șerban a închis tabela la 4-1 în minutul 83. Portarul oaspeților, Toderaș, a văzut al doilea galben, pentru proteste și a fost eliminat în penultimul minut de joc.

5  Viitorul Bratca 5 3 0 2 5-8 9p +3
6 Minerul Şuncuiuş 4 2 0 2 14-8 6p 0
7 Inter Aştileu 4 2 0 2 10-12 6p 0
8 Toldy Sannicolau de Munte 3 1 0 2 6-12 3p 0
9  Progresul Sîniob 4 1 0 3 4-24 3p -3
10 LPS Bihorul Oradea 4 0 2 2 7-9 2p -4
11  Slovan Valea Cerului 4 0 1 3 5-9 1p -5
12 AS Vadu Crișului 4 0 1 3 5-11 1p -5
13 Locadin Ţeţchea 3 0 0 3 2-13 0p -6