LIGA 5: CF Liberty detonează surpriza campionatului! VEZI AICI rezultatele și clasamentele

LIGA 5 și-a consemnat o nouă rundă, una cu destule evenimente. În primul rând substituirea de jucător de la Biharia, unde gazdele, nu au mai revenit de la vestiar la pauza meciului cu Biharea Vașcău. Bomba etapei a fost detonată de CF Liberty, echipă care nu acumulase niciun punct în clasament. Liberty s-a impus în deplasare, în fața fruntașei Unirea Roșia!

SERIA I

*FC Bihor Legenda 1902 a obținut o victorie reconfortantă în Liga 5, consolidându-și poziția de lider al clasamentului. Pe terenul din Episcopia, orădenii au început ”destul de crispat, cel puțin așa mi s-a părut”, după cum declară chiar președintele Mircea Fodor.  La pauză era 2-0 dar Suplacul a marcat în primul minut de după pauză (2-1) lăsând impresia că Bihorul 1902 va avea un meci greu. N-a fost deloc așa pentru că a început ploaia de goluri pentru un scor fluviu: 7-1.

*Minerul Șuncuiuș și CS Săcueni au câștigat partidele de acasă în vreme ce Foresta Tileagd a condus pe Inter Aștileu, cu 1-0 la pauză, dar a fost egalată în partea secundă, pentru un X la final: 1-1, într-un meci disputat pe un vânt puternic.

FC Tileagd – Inter Aștileu 1-1

Viitorul Popești – Toldy 0-3 (Viitorul s-a retras din campionat)

Slovan Valea Cerului – LPS Bihorul 5-1

Unirea Oșorhei a avut etapă liberă.

SERIA II

*Dacia Gepiu a câștigat lejer, la Căbești, cu un scor de tenis: 0-6 (Buștea 2, Avram 2, Cuc și Briciu – marcatori) iar povestea de la Biharia o știți. Bomba a fost detonată de CF Liberty, echipă care acumulează primele puncte tocmai în deplasarea de la Roșia. Unirea pierde un tempo important în lupta pentru promovare. Vulturii Dobrești, după 3-3 etapa precedentă, obține un nou egal: 2-2, la Cociuba.

Seria 2 etapa a 13-a

Sâmbătă, 25  martie

Cetatea Biharia – Biharea Vașcău 1-0; meci întrerupt în minutul 46.

AJF Bihor se va pronunța pentru omologarea rezultatului. Cel mai probabil: 0-3. Sunt două motive: primul, esențial, substituirea de jucător. Al doilea, refuzul echipei gazdă de a mai continua jocul după pauză. Dar, repetăm, doar AJF Bihor este în măsură să stabilească și să omologheze rezultatul acestui meci.

CLASAMENT SERIA I

1        FC Bihor Legenda 1902  13      12      1        0        68-3            37p    +16

2        Inter Aştileu                    14      10      1        3        50-24          31p    +10

3        CS Săcueni                    14      9        2        3        45-20          26p    +8

4        Minerul Şuncuiuş           14      7        4        3        25-14          25p    +4

5        Voinţa Suplac                14      5        4        5        30-31          19p    -2

6        Viitorul Popeşti              14      6        1        7        22-23          19p    -2

7        Toldy San. Munte          14      6        1        7        26-47          19p    -8

8        Vadu Crișului                 14      5        2        7        22-29          17p    -4

9        Unirea Oşorhei               13      5        1        7        24-25          16p    -2

10      Unirea Bratca                 14      5        0        9        41-54          15p    -6

11      Foresta Tileagd              14      3        3        8        30-45          12p    -7

12      Slovan Valea Cerului       14    3        2        9        21-67          11p    -10

13      LPS Bihorul                    14      3        0        11      30-56          9p      -12

CLASAMENT SERIA II

1  Dacia Gepiu      13      10      2        1        44-15          32p    +14

2 Biharea Vaşcău  13      10      1        2        44-8            31p    +13

3 Unirea Roşia      13      9        1        3        40-16          28p    +10

4 Zorile Buntesti    13      9        1        3        36-24          28p    +7

5 Cociuba Mare    13      6        3        4        39-30          21p    0

6 Cetatea Biharia   13      4        3        6        27-32          15p    -3

7 Victoria Tulca    13      4        3        6        19-29          15p    -6

8 Voinţa Ciumeghiu        13      4        3        6        24-35          15p    -3

9 Vulturul Dobreşti         13      4        3        6        20-34          15p    -6

10 Gloria Căbeşti  12      3        2        7        31-36          11p    -7

11 Viitorul Tărian  13      2        0        11      16-55          6p      -15

12 CF Liberty Oradea     12      0        0        12      7-33            3p      -12

*În clasament a fost luat în calcul rezultatul 0-3  la partida Cetatea Biharia – Biharea Vașcău; Acest rezultat trebuie însă omologat de AJF Bihor.