LIGA 5: Dacia Gepiu, FC Bihor 1902 și Vașcăul, fără pași greșiți; Stăruința a învins la Aștileu. VEZI AICI rezultatele și clasamentele, actualizate

Toate partidele din acest week-end din Liga 5 au fost programate duminică, 2 aprilie. Nu au lipsit surprizele. Stăruința Săcueni s-a impus cu 5-2 în deplasarea de la Aștileu dar liderii nu au greșit. Ba chiar s-au impus la scoruri confortabile, Bihorul 5-0 la Bratca iar Gepiu 6-0 în derbyul cu Roșia. Și Vașcăul a învins un meci jucat la cuțite cu Zorile Buntești. Așa cum știți, bihorpent.ro va face tot posibilul pentru a vă oferi rezultate, detalii de la toate aceste jocuri precum și clasamentele actualizate.

*Unirea Oșorhei a obținut prima victorie în această etapă din L5, 4-0 cu Foresta Tileagd. La pauză a fost 0-0 dar apoi Răzvan Matei a dechis scorul, Cristi Bot a reușit dubla, pentru ca scorul final să fie stabilit de Cora. Victoria a trimis, provizoriu, Unirea Oșorhei, de pe locul 9 pe locul 5!

*FC Bihor Legenda 1902 a făcut scor la Bratca. Fărcuț a marcat singurul gol al primei reprize pentru ca apoi  să facă dubla în primul minut din partea secundă. Tihamer 62, Sabău 73, Varga 85 au dus rezultatul final la 0-5.

*Pentru locul secund Stăruința a câștigat la un scor greu e anticipat, chiar la Aștileu (2-5!!!) Echipa din Săcueni este de-acum principala favorită la locul secund în iuda deficitului de două puncte care o despart de Inter.

*În luptă pentru locul 2 a intrat și Minerul Șuncuiuș prin succesul în fața lui Toldy, chiar în deplasare (0-4).

SERIA II

*La Gepiu s-a disputat derbyul seriei secunde locul 1 vs locul 3. Cu vreo 9 jucători care au evoluat cel puțin la nivelul ligii secunde, Dacia Gepiu a făcut game, set and match cu Unirea: 6-0. Briciu 34, Țârlea 48, 62, Letan 51 (eurogol), Cuc 64, Avram 73 au fost marcatorii golurilor. Roșia a avut o șansă uriașă la 0-0, ratată însă. O dată terminate bateriile oaspeților gazdele au ratat ocazie după ocazie dar au apărut și golurile.

Dacia Gepiu: Barabaș – Letan, Pocian, Ciuciu, Șerb  – Briciu, Fărcuța, Cozac, Iambor (Agud) – Țârlea (Avram) – Cuc.

Unirea Roșia:  V. Burescu – Horanit, Tirla, Muțiu, Cabău – Moce, P. Burescu, Hanău, Manea – Oraș – Bolha.

*Un al meci cu implicații în zona fierbinte a clasamentului s-a jucat la Vașcău, între Biharea și Zorile Buntești. Un meci cu ”scântei”, în care vășcăuanii au deschis scorul, în minutul 39, prin Micula, în urma unei lovituri libere. Finalul de partidă avea să aducă un gol al liniștii pentru Vașcău, Monea stabilind scorul final: 2-0, în minutul 89.

*La Tulca gazdele au reușit să egaleze avantajul luat de Vulturii Dobrești după golul marcat de Andrei Țap. La 1-1 ambele echipe au avut șansa victoriei. În cele din urmă Vulturii au înscris prin Sergiu Ghenț profitând și de superioritatea numerică luată cu 30 de minute înainte de final când un jucător al gazdelor a fost eliminat. S-a încheiat 1-2, Tulca – Dobrești.

REZULTATE. LIGA 5

Seria 1 etapa a 16

Unirea Oșorhei – Foresta Tileagd 4-0

LPS Bihorul – Viitorul Popești 3-0 (nu se dispută)

CLASAMENT SERIA I

1       FC Bihor Legenda 1902        14     13     1       0       73-3           40p   +19

2       Inter Aştileu                           15     10     1       4       52-29                   31p   +7

3       CS Săcueni                            15     10     2       3       50-22                   29p   +11

4       Minerul Şuncuiuş                  15     8       4       3       29-14                   28p   +7

5       Unirea Oşorhei             14     6       1       7       28-25                   19p   -2

6        Voinţa Suplac                14      5        4        5        30-31          19p    -2

7       Viitorul Popeşti            15     6       1       8       22-26                   19p   -2

8       Toldy San. Munte                 15     6       1       8       26-51                   19p   -11

9        Vadu Crișului                 14      5        2        7        22-29          17p    -4

10     Unirea Bratca              15     5       0       10     41-56                   15p   -9

11     Foresta Tileagd            15     3       3       9       30-49                   12p   -7

12     LPS Bihorul                 15     4       0       11     33-56                   12p   -12

13      Slovan Valea Cerului       14      3        2        9        21-67          11p    -10

CLASAMENT SERIA II

1  Dacia Gepiu    14     11     2       1       50-15                   35p   +14

2 Biharea Vaşcău         14     11     1       2       46-8           34p   +13

3 Unirea Roşia    14     9       1       4       40-22                   28p   +10

4 Zorile Buntesti 14     9       1       4       36-26                   28p   +7

5 Cociuba Mare    13      6        3        4        39-30          21p    0

6 Vulturul Dobreşti      14     4       3       6       22-35                   18p   -3

7 Victoria Tulca  14     4       3       7       20-31                   15p   -9

8 Voinţa Ciumeghiu        13      4        3        6        24-35          15p    -3

9 Cetatea Biharia   13      4        3        6        27-32          12p    -3

10 Gloria Căbeşti  12      3        2        7        31-36          11p    -7

11 Viitorul Tărian  13      2        0        11      16-55          6p      -15

12 CF Liberty Oradea     12      0        0        12      7-33            3p      -12

*Cetatea Biharia a fost penalizată cu -3 puncte.