LIGA 4: Trei echipe (CSC Sânmartin, CS Oșorhei și Crișul Sântandrei), cu maximum de puncte, după 3 etape. Dacia Gepiu poate ajunge la același punctaj dacă va câștiga restanța cu FC Universitatea

După trei etape, trei echipe au maximum de puncte. CS Oșorhei, CSC Sânmartin și Crișul Sântandrei au adunat 9 puncte. Dacia Gepiu este și ea în grafic pentru acest deziderat dar trebuie să câștige restanța cu FC Universitatea, din această săptămână. Vașcăul rămâne fără punct în clasament iar CS Diosig suferă după pierderile masive de jucători în inter-sezon.
Viitorul Borş – CSO Ştei 1-1 (1-0)
Au marcat: Alex Zadori 42 / Cr. Pop 82 autogol
Gazdele, cu Ovi Lazăr pe bancă, au un debut de campionat cu jocuri foarte dificile. Avantajul luat de Borș pe final de primă repriză nu a fost îndeajuns pentru a obține succesul. Șteienii au arătat că se află într-o formă bună iar golul egalizator a căzut cu 8 minute înainte de final. În cele din urmă Viitorul Borș își adjudecă primul punct stagional. La juniori: 6-1
Dacia Gepiu – CS Diosig Bihardioszeg 5-0 (1-0)
Au marcat: D. Cuc 6, 49, C. Letan 48, Dobrescu 60, Iambor 68
Nou promovata din Gepiu face furori și în Liga 4. Campioana, decimată de plecările din vară, a cedat la Gepiu fără drept de apel. Delian Cuc a reușit o dublă. Au fost 20 de minute excelente de joc imediat după pauză când Dacia a macat de patru ori. La juniori: 1-3
CS Săcueni – Olimpia Salonta 3-2 (1-1)
Au marcat: Cr. Sas 22, 69, Koncz 67 / Papp 40 autogol, Daina 48
După mulți, mulți ani, CS Săcueni obține primul succes în Liga 4. A fost un joc cu răsturnări de rezultat: 1-0/1-2 apoi, în decurs de trei minute gazdele au făcut 3-2. La juniori: 0-7
Unirea Livada – Crişul Sântandrei 0-2 (0-1)
Au marcat: L. Dărăban 26, Bundea 83
Crișul Sântandrei a trecut peste un hop dificil, jocul de la Livada. Golul lui Dărăban, de la mijlocul primei reprize a forțat gazdele să atace mai mult. Finalul a fost decis de experiența unui mare jucător, Zeno Bundea care a pecetluit scorul final. La juniori: 1-2
CS Mădăras – CS Oşorhei 1-5 (1-4)
Au marcat: Abrudan 2 / Groza 22, C. Chiş 25, Habakuk 26, 70, T. Cheregi
40
Deși au început foarte bine, la mijlocul primei reprize jucătorii din Mădăras au încasat trei goluri în circa patru minute. CS Oșorhei obține maximum de puncte în primele trei etape. La juniori: 1-3
Unirea Valea lui Mihai – FC Universitatea 0-0
”Am ratat exasperant”, a spus Sany Fele, antrenorul gazdelor, după acest meci. Universitatea pleacă de la ”Valea” cu un punct important pentru o deplasare dificlă. La juniori: 0-10
Biharea Vaşcău – CSC Sînmartin 1-4 (0-2)
Au marcat: A. Varodi 72 autogol / Fl. Lazăr 2, M. Trip 16, Cl. Copil 53,
A. Varodi 87
Un meci în care Varodi a marcat în ambele porți însă echipa lui, CSC Sânmartin a obținut un succes concludent. Fundașul de valoare și experiență incontestabile, Florin Lazăr a deschis scorul iar mingicarul Trip a făcut repede 2-0. Este un debut de campionat în care Biharea nu se regăsește și este singura echipă fără punct în clasament. La juniori: 1-11
CS Bihorul Beiuş – Crişul Aleşd 3-1 (1-1)
Au marcat: G. Ciobriş 39, 90+3 penalty, Foghiş 56 / Sg. Pop 22
Atacant de rasă, Sergiu Pop a deschis scorul la Beiuș însă, Ciorbiș a reușit să aducă egalarea. Gazdele au pus stăpânire pe joc în partea secundă când Foghiș a adus Bihorul în avantaj. Gazdele puteau închide jocul mult mai repede dar Mihuț a irosit un penalti în minutul 72 pentru ca tot din penalti să cadă golul trei al ”binșenilor” reușit de același Ciobirș. La juniori: 8-0
1 CSC Sânmartin 3 3 0 0 11-2 9p +6
2 Clubul Sportiv Oşorhei 3 3 0 0 10-1 9p +6
3 CSC Crişul Sântandrei 3 3 0 0 8-4 9p +6
4 CSC Dacia Gepiu 2 2 0 0 7-1 6p +3
5 CS Diosig Bihardioszeg 3 2 0 1 8-7 6p +3
6 CS Bihorul Beius 3 2 0 1 7-9 6p 0
7 FC Universitatea Oradea 2 1 1 0 6-1 4p +1
8 CSO Ştei 3 1 1 1 6-5 4p +1